statystyki

Poczta musi mieć pisemne potwierdzenie. Nie wystarczą zeznania obciążające podatnika

autor: Patrycja Dudek09.07.2015, 16:00
poczta polska, skrzynka pocztowa

Sprawa dotyczyła podatnika, który nie zdążył odwołać się od decyzji wymierzającej mu podatek od nieujawnionych dochodów. Na skutek tego decyzja ta stała się ostateczna.źródło: ShutterStock

Nie wystarczą zeznania, że podatnik nie chciał podjąć przesyłki. Listonosz musi mieć dokument odmowy pokwitowania odbioru – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który nie zdążył odwołać się od decyzji wymierzającej mu podatek od nieujawnionych dochodów. Na skutek tego decyzja ta stała się ostateczna.

Podatnik twierdził, że w ogóle jej nie dostał i dlatego nie złożył odwołania w terminie. Wyjaśniał, że podjął na poczcie dwa inne pisma, ale tego konkretnego listu nie otrzymał.

Dyrektor Izby Skarbowej w Lubinie zwrócił się więc do dyrektora Poczty Polskiej z prośbą o wyjaśnienia. Okazało się, że przesyłka była dostępna do odbioru, ale podatnik odmówił jej przyjęcia. – Mężczyzna stwierdził, że odbierze inne listy, ale tego konkretnego nie – oświadczyli pracownicy poczty. W związku z tym dyrektor izby uznał sprawę za dostatecznie wyjaśnioną i odmówił podatnikowi przywrócenia terminu na złożenie odwołania.

Do takich samych wniosków doszedł WSA w Lublinie. Stwierdził, że pracownicy poczty nie mieli żadnego interesu w tym, by ukrywać przesyłkę przed podatnikiem. To raczej jemu mogło zależeć na tym, aby list do niego nie dotarł.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane