statystyki

Poczta musi mieć pisemne potwierdzenie. Nie wystarczą zeznania obciążające podatnika

autor: Patrycja Dudek09.07.2015, 16:00
poczta polska, skrzynka pocztowa

Sprawa dotyczyła podatnika, który nie zdążył odwołać się od decyzji wymierzającej mu podatek od nieujawnionych dochodów. Na skutek tego decyzja ta stała się ostateczna.źródło: ShutterStock

Nie wystarczą zeznania, że podatnik nie chciał podjąć przesyłki. Listonosz musi mieć dokument odmowy pokwitowania odbioru – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który nie zdążył odwołać się od decyzji wymierzającej mu podatek od nieujawnionych dochodów. Na skutek tego decyzja ta stała się ostateczna.

Podatnik twierdził, że w ogóle jej nie dostał i dlatego nie złożył odwołania w terminie. Wyjaśniał, że podjął na poczcie dwa inne pisma, ale tego konkretnego listu nie otrzymał.

Dyrektor Izby Skarbowej w Lubinie zwrócił się więc do dyrektora Poczty Polskiej z prośbą o wyjaśnienia. Okazało się, że przesyłka była dostępna do odbioru, ale podatnik odmówił jej przyjęcia. – Mężczyzna stwierdził, że odbierze inne listy, ale tego konkretnego nie – oświadczyli pracownicy poczty. W związku z tym dyrektor izby uznał sprawę za dostatecznie wyjaśnioną i odmówił podatnikowi przywrócenia terminu na złożenie odwołania.

Do takich samych wniosków doszedł WSA w Lublinie. Stwierdził, że pracownicy poczty nie mieli żadnego interesu w tym, by ukrywać przesyłkę przed podatnikiem. To raczej jemu mogło zależeć na tym, aby list do niego nie dotarł.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane