statystyki

IS w Katowicach o likwidacji firmy i wygaśnięciu zobowiązań

autor: Ewa Ciechanowska06.07.2015, 09:50; Aktualizacja: 06.07.2015, 10:39
Linia interpretacyjna

Linia interpretacyjnaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

TEZA: Otrzymanie w wyniku likwidacji spółki jawnej wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek i odsetek od tych pożyczek oraz wygaśnięcie zobowiązania wobec tej spółki z tytułu zaciągniętych pożyczek oraz odsetek, poprzez konfuzję, nie spowoduje powstania przychodu podlegającego PIT.

Podatniczka będzie wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą w Polsce. Spółka powstanie w wyniku przekształcenia spółki z o.o. Podatniczka nie wyklucza, że spółka jawna może zostać w przyszłości zlikwidowana, a w momencie likwidacji w skład jej majątku mogą wchodzić wierzytelności wobec podatniczki oraz drugiego wspólnika z tytułu pożyczek udzielonych im przez likwidowaną spółkę.

Linia interpretacyjna

Linia interpretacyjna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sposób podziału majątku spółki jawnej między jej wspólników w przypadku likwidacji będzie określony w umowie. W szczególności w ramach podziału majątku spółki między wspólników wierzytelność wobec wspólnika będzie mogła zostać przeniesiona na tego wspólnika.

W związku z likwidacją spółki jawnej wygaśnięcie zobowiązania podatniczki wobec spółki z tytułu pożyczek nastąpi poprzez tzw. konfuzję, powodującą wygaśnięcie prawa podmiotowego na skutek połączenia w rękach tej samej osoby (podatniczki) prawa (tj. wierzytelności spółki jawnej wobec podatniczki) i związanego z nim obowiązku (tj. zobowiązania podatniczki wobec spółki jawnej). W osobie podatniczki dojdzie więc do połączenia wierzytelności spółki jawnej o zwrot pożyczek z zobowiązaniem podatniczki do ich zwrotu. W ten sposób dojdzie do ww. konfuzji i wygaśnięcia zobowiązania podatniczki z tytułu zaciągniętych pożyczek oraz odsetek od tych pożyczek. Momentem wygaśnięcia tego zobowiązania będzie z mocy prawa moment przekazania przez spółkę jawną przedmiotowych wierzytelności podatniczce w ramach ostatniego etapu postępowania likwidacyjnego – podziału między wspólników majątku spółki pozostałego po spłacie zobowiązań i pozostawieniu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych.

Czy otrzymanie przez podatniczkę (w wyniku likwidacji spółki jawnej) wierzytelności z tytułu udzielonych jej pożyczek oraz odsetek od tych pożyczek, a także wygaśnięcie zobowiązania podatniczki wobec spółki z tytułu pożyczek i odsetek poprzez konfuzję nie spowoduje powstania przychodu podlegającego PIT?


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane