statystyki

IS w Katowicach o likwidacji firmy i wygaśnięciu zobowiązań

autor: Ewa Ciechanowska06.07.2015, 09:50; Aktualizacja: 06.07.2015, 10:39
Linia interpretacyjna

Linia interpretacyjnaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

TEZA: Otrzymanie w wyniku likwidacji spółki jawnej wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek i odsetek od tych pożyczek oraz wygaśnięcie zobowiązania wobec tej spółki z tytułu zaciągniętych pożyczek oraz odsetek, poprzez konfuzję, nie spowoduje powstania przychodu podlegającego PIT.

Podatniczka będzie wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą w Polsce. Spółka powstanie w wyniku przekształcenia spółki z o.o. Podatniczka nie wyklucza, że spółka jawna może zostać w przyszłości zlikwidowana, a w momencie likwidacji w skład jej majątku mogą wchodzić wierzytelności wobec podatniczki oraz drugiego wspólnika z tytułu pożyczek udzielonych im przez likwidowaną spółkę.

Linia interpretacyjna

Linia interpretacyjna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sposób podziału majątku spółki jawnej między jej wspólników w przypadku likwidacji będzie określony w umowie. W szczególności w ramach podziału majątku spółki między wspólników wierzytelność wobec wspólnika będzie mogła zostać przeniesiona na tego wspólnika.

W związku z likwidacją spółki jawnej wygaśnięcie zobowiązania podatniczki wobec spółki z tytułu pożyczek nastąpi poprzez tzw. konfuzję, powodującą wygaśnięcie prawa podmiotowego na skutek połączenia w rękach tej samej osoby (podatniczki) prawa (tj. wierzytelności spółki jawnej wobec podatniczki) i związanego z nim obowiązku (tj. zobowiązania podatniczki wobec spółki jawnej). W osobie podatniczki dojdzie więc do połączenia wierzytelności spółki jawnej o zwrot pożyczek z zobowiązaniem podatniczki do ich zwrotu. W ten sposób dojdzie do ww. konfuzji i wygaśnięcia zobowiązania podatniczki z tytułu zaciągniętych pożyczek oraz odsetek od tych pożyczek. Momentem wygaśnięcia tego zobowiązania będzie z mocy prawa moment przekazania przez spółkę jawną przedmiotowych wierzytelności podatniczce w ramach ostatniego etapu postępowania likwidacyjnego – podziału między wspólników majątku spółki pozostałego po spłacie zobowiązań i pozostawieniu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych.

Czy otrzymanie przez podatniczkę (w wyniku likwidacji spółki jawnej) wierzytelności z tytułu udzielonych jej pożyczek oraz odsetek od tych pożyczek, a także wygaśnięcie zobowiązania podatniczki wobec spółki z tytułu pożyczek i odsetek poprzez konfuzję nie spowoduje powstania przychodu podlegającego PIT?


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane