statystyki

Sprzedaż wierzytelności: Jak wykazać stratę?

autor: Krzysztof Biernacki06.07.2015, 10:20; Aktualizacja: 06.07.2015, 10:35

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W ramach prowadzonej działalności spółka ma należności, za które nie otrzymała zapłaty. Nie chce jednak domagać się zapłaty na drodze sądowej. Niedawno znalazła się firma, która chce te wierzytelności odkupić za 30 proc. ich wartości. Jak rozliczyć taką sprzedaż?

Ekspert radzi

Stratę, jaka powstała w związku ze zbyciem wierzytelności, która wcześniej była zarachowana jako przychód należny z działalności, oblicza się jako różnicę między ceną uzyskaną ze sprzedaży a wartością wierzytelności z należnym VAT. Taką stratę można wówczas zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (dalej: KUP), zgodnie z ustawą o PIT lub ustawą o CIT.

Zasadniczo bowiem nie uważa się za KUP strat z odpłatnego zbycia wierzytelności. Jednak w przypadku, kiedy wierzytelności te uprzednio zostały zarachowane jako przychód należny, straty z ich odpłatnego zbycia uważa się za koszty uzyskania przychodów. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 34 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT. Zatem przedsiębiorca może rozliczyć stratę, jeżeli zbywa wierzytelności:

● własne,

● zaliczone uprzednio do przychodu należnego,


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane