statystyki

Kosztem jest historyczna wartość wkładu niepieniężnego

autor: Katarzyna Rosik02.07.2015, 07:32; Aktualizacja: 02.07.2015, 08:45
Kosztem jest historyczna wartość wkładu niepieniężnego

Kosztem jest historyczna wartość wkładu niepieniężnegoźródło: ShutterStock

Wydatkiem na nabycie lub objęcie prawa do udziału w spółce osobowej jest to, co podatnik faktycznie przeznaczył na zakup aportu, w zamian za który je uzyskuje – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Chodziło o podatnika, który rozważał przystąpienie do spółki osobowej poprzez wniesienie do niej wkładu niepieniężnego. Chciał wiedzieć, czy w przypadku późniejszego wystąpienia ze spółki kosztem uzyskania przychodu będzie rynkowa wartość aportu. We wniosku o interpretację przypomniał, że zgodnie z art. 24 ust. 3c ustawy o PIT dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną i otrzymania środków pieniężnych jest różnica między uzyskanym przychodem a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce. Podatnik stwierdził, że wydatki oznaczają, iż dochodzi do uszczuplenia majątku w celu pozyskania określonego dobra, np. rzeczy lub prawa. Uszczuplenie to nie musi polegać na wydaniu określonej kwoty pieniędzy. Może nastąpić także poprzez przekazanie rzeczy (wkładu niepieniężnego). W takiej sytuacji wydatek powinien być liczony jako wartość rynkowa wkładu na dzień jego wniesienia określona przez wspólników w umowie spółki. To jest bowiem, jak dowodził mężczyzna, ta wartość, którą on traci, aby w zamian uzyskać udział w spółce. Powołał się na wyrok WSA w Białymstoku (sygn. akt I SA/Bk 92/13), który orzekł, że w przypadku nabycia prawa do udziału w spółce w zamian za aport za wydatki w rozumieniu art. 24 ust. 3c ustawy o PIT należy uznać wartość przekazywanych składników majątku na dzień ich wniesienia.


Pozostało jeszcze 25% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane