statystyki

Miasta powiaty mogą nie płacić same sobie

autor: Katarzyna Rosik02.07.2015, 07:32; Aktualizacja: 02.07.2015, 08:52

Opodatkowanie zamiany nieruchomości w sytuacji, gdy stronami tej transakcji jest de facto jeden podmiot, jest sprzeczne z celem podatku od towarów i usług – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Problem dotyczy miast na prawach powiatu, w których prezydent reprezentuje nie tylko miasto, lecz także – jako starosta – interesy Skarbu Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami. Z tego powodu miasto uważało, że jeśli zamieni swoje nieruchomości na inne, należące do Skarbu Państwa, to nie zapłaci VAT. Wprawdzie dojdzie do zamiany w sensie cywilnoprawnym, ale nie ekonomicznym. Miasto nie wyzbędzie się zatem władztwa ekonomicznego nad nieruchomościami. Po zamianie nadal pozostaną one we władaniu tego samego organu, reprezentującego zarówno miasto, jak i Skarb Państwa. Miasto powołało się przy tym na wyrok NSA (sygn. akt akt I FSK 1605/12).


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane