statystyki

Miasta powiaty mogą nie płacić same sobie

autor: Katarzyna Rosik02.07.2015, 07:32; Aktualizacja: 02.07.2015, 08:52

Opodatkowanie zamiany nieruchomości w sytuacji, gdy stronami tej transakcji jest de facto jeden podmiot, jest sprzeczne z celem podatku od towarów i usług – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Problem dotyczy miast na prawach powiatu, w których prezydent reprezentuje nie tylko miasto, lecz także – jako starosta – interesy Skarbu Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami. Z tego powodu miasto uważało, że jeśli zamieni swoje nieruchomości na inne, należące do Skarbu Państwa, to nie zapłaci VAT. Wprawdzie dojdzie do zamiany w sensie cywilnoprawnym, ale nie ekonomicznym. Miasto nie wyzbędzie się zatem władztwa ekonomicznego nad nieruchomościami. Po zamianie nadal pozostaną one we władaniu tego samego organu, reprezentującego zarówno miasto, jak i Skarb Państwa. Miasto powołało się przy tym na wyrok NSA (sygn. akt akt I FSK 1605/12).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane