statystyki

Kupujesz towar? Lepiej sprawdź od kogo. Możesz mieć problemy z fiskusem

autor: Patrycja Dudek30.06.2015, 19:00
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Zasada jest taka, że towar kupiony od kontrahenta jest obciążony podatkiem VAT, bo ten jest wliczony w jego cenę.źródło: ShutterStock

Prowadzę firmę budowlaną – opowiada pan Jan, przedsiębiorca z Warszawy. – Jakiś czas temu odwiedził mnie przedstawiciel handlowy firmy X i zaproponował materiały – 10 proc. taniej niż u konkurencji. Nie zastanawiałem się, bo towar był świetnej jakości, płatność na miejscu, faktura do ręki, żal było nie kupić. Dobiliśmy targu jeszcze kilka razy, a potem kontakt się urwał. Problemy zaczęły się po kilku latach, kiedy w mojej firmie pojawili się urzędnicy kontroli skarbowej. Twierdzą, że dostawca był oszustem, ale karzą za to mnie – żali się czytelnik.

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, powinien dokładnie weryfikować swoich kontrahentów. W przeciwnym razie może mieć poważne problemy podatkowe. Chodzi o sytuacje, w których firma uwidoczniona na fakturze VAT jako dostawca towaru w rzeczywistości nie jest jego sprzedawcą. Tak może być wtedy, gdy towar sprzedaje Jan Kowalski, a na fakturze widnieje nazwa firmy Krzysztofa Nowaka. Nowak może nic o tym nie wiedzieć albo celowo firmować działalność Kowalskiego. Wówczas, mimo że towar został faktycznie kupiony, a przedsiębiorca za niego zapłacił, nie będzie on mógł odliczyć podatku VAT ani pomniejszyć przychodu o koszty zakupu.

Zasada jest taka, że towar kupiony od kontrahenta jest obciążony podatkiem VAT, bo ten jest wliczony w jego cenę. Potem jednak przedsiębiorca, który odsprzedaje towary w ramach prowadzonej działalności albo wykorzystuje je do świadczenia usług, może go odliczyć.

Z kolei w podatku dochodowym koszty zakupu udokumentowane fakturą VAT zmniejszają przychód przedsiębiorcy. Wykorzystując towar w działalności, zarabia on na nim, ale ten zarobek jest pomniejszony o koszty zakupu towarów.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Co za hamstwo(2015-07-01 16:33) Zgłoś naruszenie 00

  To jest genialne podejrzewam że sam fiskus tak sprzedaje swoim podatnikom a potem ich kontroluje.
  Jak cie okradną to też trzeba oddać podatek vat i dochodowy bo jak udowodnisz, że miałeś.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-06-30 22:13) Zgłoś naruszenie 00

  Płacisz POdatki tzw. fiskusowi ?
  Sprawdź , kto faktycznie kradnie twoje pieniądze .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane