statystyki

Kupujesz towar? Lepiej sprawdź od kogo. Możesz mieć problemy z fiskusem

autor: Patrycja Dudek30.06.2015, 19:00
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Zasada jest taka, że towar kupiony od kontrahenta jest obciążony podatkiem VAT, bo ten jest wliczony w jego cenę.źródło: ShutterStock

Prowadzę firmę budowlaną – opowiada pan Jan, przedsiębiorca z Warszawy. – Jakiś czas temu odwiedził mnie przedstawiciel handlowy firmy X i zaproponował materiały – 10 proc. taniej niż u konkurencji. Nie zastanawiałem się, bo towar był świetnej jakości, płatność na miejscu, faktura do ręki, żal było nie kupić. Dobiliśmy targu jeszcze kilka razy, a potem kontakt się urwał. Problemy zaczęły się po kilku latach, kiedy w mojej firmie pojawili się urzędnicy kontroli skarbowej. Twierdzą, że dostawca był oszustem, ale karzą za to mnie – żali się czytelnik.

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, powinien dokładnie weryfikować swoich kontrahentów. W przeciwnym razie może mieć poważne problemy podatkowe. Chodzi o sytuacje, w których firma uwidoczniona na fakturze VAT jako dostawca towaru w rzeczywistości nie jest jego sprzedawcą. Tak może być wtedy, gdy towar sprzedaje Jan Kowalski, a na fakturze widnieje nazwa firmy Krzysztofa Nowaka. Nowak może nic o tym nie wiedzieć albo celowo firmować działalność Kowalskiego. Wówczas, mimo że towar został faktycznie kupiony, a przedsiębiorca za niego zapłacił, nie będzie on mógł odliczyć podatku VAT ani pomniejszyć przychodu o koszty zakupu.

Zasada jest taka, że towar kupiony od kontrahenta jest obciążony podatkiem VAT, bo ten jest wliczony w jego cenę. Potem jednak przedsiębiorca, który odsprzedaje towary w ramach prowadzonej działalności albo wykorzystuje je do świadczenia usług, może go odliczyć.

Z kolei w podatku dochodowym koszty zakupu udokumentowane fakturą VAT zmniejszają przychód przedsiębiorcy. Wykorzystując towar w działalności, zarabia on na nim, ale ten zarobek jest pomniejszony o koszty zakupu towarów.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Co za hamstwo(2015-07-01 16:33) Zgłoś naruszenie 00

  To jest genialne podejrzewam że sam fiskus tak sprzedaje swoim podatnikom a potem ich kontroluje.
  Jak cie okradną to też trzeba oddać podatek vat i dochodowy bo jak udowodnisz, że miałeś.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-06-30 22:13) Zgłoś naruszenie 00

  Płacisz POdatki tzw. fiskusowi ?
  Sprawdź , kto faktycznie kradnie twoje pieniądze .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane