Jak zaksięgować przychody ze sprzedaży złomu

autor: Halina Zabrocka29.06.2015, 11:07; Aktualizacja: 29.06.2015, 11:19

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jednostka, która jest czynnym podatnikiem VAT, sprzedała złom firmie prowadzącej działalność w zakresie skupu złomu (czynny podatnik VAT). Sprzedaż złomu nie stanowi podstawowej działalności gospodarczej jednostki. Pochodzi on z likwidacji środków trwałych. Był ujęty w ewidencji magazynowej. Jednostka wystawiła fakturę VAT z oznaczeniem „odwrotne obciążenie”. Jakie zapisy powinny się znaleźć w księgach?

Wszystkie jednostki gospodarcze zajmujące się produkcją podejmują rozmaite działania, żeby zredukować powstające w jej toku odpady. Całkowite wyeliminowanie odpadów jest niemożliwe, choćby ze względu na procesy technologiczne. Niektóre odpady mogą jednak być zużyte do innego rodzaju produkcji w jednostce lub przeznaczone do odsprzedaży, jak np. złom. Sprzedaż złomu, tak jak każdą sprzedaż, trzeba udokumentować fakturą VAT.

U sprzedawcy sprzedaż złomu stanowi źródło przychodów jednostki. W związku z regulacjami w zakresie VAT nie wystąpi VAT należny. Taka faktura powinna zawierać: adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub właściwy przepis ustawy lub dyrektywy wskazujący, że podatek rozlicza nabywca, lub oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Wartość odzyskanych materiałów z likwidacji środków trwałych (np. złom) zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych. Pod datą przyjęcia ich na stan magazynowy ujmuje się je zapisem: strona Wn konta Materiały, strona Ma konta Pozostałe przychody operacyjne.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane