statystyki

Odwrotne obciążenie przy elektronice nie dla każdej firmy

autor: Agnieszka Pokojska19.06.2015, 08:17; Aktualizacja: 19.06.2015, 09:34
tatuaż, laptop, praca, kobieta

Przy jednostkowej transakcji – np. zakupie laptopa – nie będzie miał zastosowania mechanizm odwrotnego obciążenia.źródło: ShutterStock

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. W lipcu zamierzam kupić nowy laptop – pisze pan Krzysztof. – Czy będę musiał rozliczyć VAT od tego zakupu w związku z nowymi przepisami, które niedługo wejdą w życie – pyta czytelnik.

Pytanie pana Krzysztofa dotyczy przepisów ustawy o VAT, które wejdą w życie 1 lipca 2015 r. Wówczas zostanie rozszerzony katalog towarów, przy zakupie których to na nabywcy, a nie na sprzedawcy ciąży obowiązek rozliczenia VAT (mechanizm odwrotnego obciążenia). Zawarty jest on w załączniku nr 11 ustawy o VAT. Obecnie takim mechanizmem objęty jest złom, prenity stalowe itd. Od lipca będą to też m.in. złoto inwestycyjne i elektronika. Jednak tylko w tym ostatnim przypadku, tj. w obrocie notebookami, tabletami, smartfonami i konsolami do gier zostanie wprowadzony limit. Nabywca będzie musiał rozliczać się z fiskusem, i to od pierwszej transakcji, gdy łączna sprzedaż w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekroczy 20 tys. zł bez podatku VAT.

Przy jednostkowej transakcji – np. zakupie laptopa – nie będzie miał zastosowania mechanizm odwrotnego obciążenia. Problem powstanie, jeżeli czytelnik będzie robił kolejne zakupy (tablety, telefony komórkowe) u tego samego sprzedawcy. Za jednolite transakcje będą uznawane te, które obejmą umową jedną lub więcej dostaw, nawet jeżeli zostaną dokonane na podstawie odrębnych zamówień lub gdy wystawionych będzie więcej faktur. Za jednolitą gospodarczo transakcję będzie można uznać także tę, która obejmie więcej niż jedną umowę, ale okoliczności towarzyszące tej transakcji lub warunki, na jakich została zrealizowana, będą inne niż zwykle stosowane. Jeżeli więc podczas kontroli fiskus uzna, że umowy są nierynkowe, to może połączyć je w jedną i stwierdzić, że limit został przekroczony.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane