Otrzymałeś spadek? Nie zwlekaj ze zgłoszeniem go do urzędu skarbowego

autor: Patrycja Dudek08.06.2015, 18:30
Zasadniczo spadku po najbliższych dotyczy zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Zasadniczo spadku po najbliższych dotyczy zwolnienie z podatku od spadków i darowiznźródło: ShutterStock

Boleśnie przeżyłam śmierć taty – opowiada pani Teresa. – Wpadłam w depresję, nie miałam głowy, żeby zajmować się przyziemnymi sprawami. Przez dłuższy czas leczyłam się u psychiatry. Niedawno okazało się, że powinnam zgłosić do urzędu skarbowego odziedziczony po ojcu spadek i miałam na to pół roku. Teraz urząd skarbowy żąda ode mnie podatku. Czy choroba potwierdzona dokumentacją medyczną może zmienić decyzję urzędników – pyta czytelniczka.

Zasadniczo spadku po najbliższych dotyczy zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Przysługuje ono członkom najbliższej rodziny – małżonkowi, dzieciom, wnukom, rodzicom, dziadkom, pasierbom, rodzeństwu, ojczymowi i macosze. Wystarczy w ciągu pół roku od dnia nabycia zgłosić spadek do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Każdy, kto tego nie zrobi, zostanie zobowiązany do uregulowania daniny. Sześciomiesięczny termin nie podlega przedłużeniu bez względu na okoliczności. W związku z tym żadna choroba ani sytuacja życiowa nie są w stanie przywrócić spadkobiercy prawa do zwolnienia.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane