Ośrodek Pomocy Społecznej wydał duplikat karty dużej rodziny i pobrał opłatę w kwocie 9,21 zł. Jak należy zaklasyfikować tę opłatę i czy dochody te należy wykazać w sprawozdaniu ośrodka Rb-27S?
Krystyna Gąsiorek / Dziennik Gazeta Prawna
EKSPERT RADZI
Ustawa z 5 grudnia 2014 r. o karcie dużej rodziny weszła w życie 1 stycznia 2015 r. W rozdziale 3 ustawy zostało określone postępowanie w sprawie przyznania karty. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy kartę przyznaje wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej. Z tym że na podstawie ust. 5 wójt może upoważnić w formie pisemnej swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika jednostki organizacyjnej gminy, a także inną osobę będącą pracownikiem jednostki organizacyjnej gminy, na wniosek kierownika tej jednostki, do realizacji zadań wynikających z niniejszej ustawy. Należy zwrócić uwagę, że realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem karty należy do zadań z zakresu administracji rządowej.
Jak wynika z art. 13 ustawy, karta jest przyznawana bezpłatnie, natomiast wydanie duplikatu karty podlega opłacie w wysokości 9,21 zł. Artykuł 13 ust. 3 stanowi jednoznacznie, że wpływy z opłaty za wydanie duplikatu karty stanowią dochód budżetu państwa. Dochody z tego tytułu ośrodek pomocy społecznej powinien zaklasyfikować w rozdziale 85295 Pozostała działalność, par. 069 Wpływy z różnych opłat, z odpowiednią czwartą cyfrą klasyfikacji zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.). Tym samym dochody z tytułu opłaty za wydanie duplikatu karty powinny zostać wykazane w sprawozdaniu Rb-27ZZ z wykonania planu dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami.
Podstawa prawna
Ustawa z 5 grudnia 2014 r. o karcie dużej rodziny (Dz.U. poz. 1863).