Kto sprzedaje własną wierzytelność o zapłatę odszkodowania, nie może pomniejszyć przychodu o jej wartość nominalną – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki, której głównym przedmiotem działalności jest wynajem samochodów. Chcąc uatrakcyjnić ofertę, firma regularnie wymieniała flotę wynajmowanych pojazdów, kupując nowe auta i zobowiązując jednocześnie dostawców do odkupienia wcześniej jej sprzedanych – na ściśle określonych warunkach.
Jeśli importer nie odkupił samochodów, spółka wzywała go do zapłaty i zarazem naliczała odszkodowanie. Jeśli mimo upływu terminu importer nie zapłacił żądanej kwoty, firma rozważała sprzedaż wierzytelności o zapłatę odszkodowania. Sądziła, że w momencie sprzedaży będzie mogła zaliczyć do kosztów wartość nominalną tej wierzytelności.
Dyrektor izby skarbowej nie potwierdził tego stanowiska. Stwierdził, że spółka niewłaściwie rozumie „poniesienie wydatku”. Zwrócił uwagę na to, że w momencie przeniesienia na inny podmiot praw wynikających z wierzytelności o zapłatę odszkodowania stan majątkowy spółki powiększa się o cenę uzyskaną ze sprzedaży. Nie towarzyszy temu poniesienie żadnego wydatku, bo nie jest nim samo tylko ustalenie wartości nominalnej wierzytelności. W ten sposób nie dochodzi przecież do uszczuplenia majątku spółki – stwierdził dyrektor.
Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zaznaczył, że ma na względzie specyfikę przychodu, jakim jest odszkodowanie. Faktem jest jednak, że w rozpatrywanej sprawie spółka nie ponosi żadnego ciężaru ekonomicznego. Jej aktywność nie jest również źródłem jej przychodu. Odszkodowanie zostało bowiem przyznane w związku z niewłaściwym działaniem kontrahenta – dodał WSA.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Warszawie z 20 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2726/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia