statystyki

Pieniądze z likwidowanej spółki osobowej nie podlegają opodatkowaniu

autor: Katarzyna Rosik18.05.2015, 07:53; Aktualizacja: 18.05.2015, 09:09
Wspólnik był przekonany, że nie zapłaci podatku od pieniędzy otrzymanych w związku z likwidacją spółki.

Wspólnik był przekonany, że nie zapłaci podatku od pieniędzy otrzymanych w związku z likwidacją spółki.źródło: ShutterStock

Nie można wprowadzać podatnika w błąd, doszukując się w przepisie „drugiego dna” – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Uznał, że art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT nie budzi żadnej wątpliwości. Jasno wskazuje on, że do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu jej likwidacji.

Tak właśnie miało być w spółce, o którą chodziło w sprawie rozpatrywanej przez WSA. Środki, które miał otrzymać wspólnik, w części pochodziły z działalność gospodarczej prowadzonej w ramach spółki, a w części z uprzednio wniesionych do niej wkładów.

Wspólnik był przekonany, że nie zapłaci podatku od pieniędzy otrzymanych w związku z likwidacją spółki. Wskazywał, że z art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT wynika wprost, iż do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu jej likwidacji. Przepis ten nie może budzić żadnych wątpliwości, nie zawiera pojęć nieostrych, nie ustanawia, ani nie odsyła do żadnych dodatkowych warunków – argumentował podatnik, powołując się na wyrok WSA w Gdańsku z 1 października 2013 r. (sygn. akt I SA/Gd 775/13). Twierdził, że wystarczy tylko, by spółka nie miała osobowości prawnej, a on – w związku z jej likwidacją – otrzymał środki pieniężne.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane