statystyki

Pieniądze z likwidowanej spółki osobowej nie podlegają opodatkowaniu

autor: Katarzyna Rosik18.05.2015, 07:53; Aktualizacja: 18.05.2015, 09:09
Wspólnik był przekonany, że nie zapłaci podatku od pieniędzy otrzymanych w związku z likwidacją spółki.

Wspólnik był przekonany, że nie zapłaci podatku od pieniędzy otrzymanych w związku z likwidacją spółki.źródło: ShutterStock

Nie można wprowadzać podatnika w błąd, doszukując się w przepisie „drugiego dna” – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Uznał, że art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT nie budzi żadnej wątpliwości. Jasno wskazuje on, że do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu jej likwidacji.

Tak właśnie miało być w spółce, o którą chodziło w sprawie rozpatrywanej przez WSA. Środki, które miał otrzymać wspólnik, w części pochodziły z działalność gospodarczej prowadzonej w ramach spółki, a w części z uprzednio wniesionych do niej wkładów.

Wspólnik był przekonany, że nie zapłaci podatku od pieniędzy otrzymanych w związku z likwidacją spółki. Wskazywał, że z art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT wynika wprost, iż do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu jej likwidacji. Przepis ten nie może budzić żadnych wątpliwości, nie zawiera pojęć nieostrych, nie ustanawia, ani nie odsyła do żadnych dodatkowych warunków – argumentował podatnik, powołując się na wyrok WSA w Gdańsku z 1 października 2013 r. (sygn. akt I SA/Gd 775/13). Twierdził, że wystarczy tylko, by spółka nie miała osobowości prawnej, a on – w związku z jej likwidacją – otrzymał środki pieniężne.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane