statystyki

Problem z przepisami podatkowymi? Zapytaj fiskusa. Odpowiedzi będą szybsze

autor: Agnieszka Pokojska15.05.2015, 07:34; Aktualizacja: 15.05.2015, 08:49
Podatkowe interpretacje indywidualne

Podatkowe interpretacje indywidualneźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Aż 72 proc. interpretacji wydanych przez izby skarbowe w zeszłym roku potwierdziło stanowisko podatników – wynika z danych Ministerstwa Finansów. To oznacza, że w stosunku do 2013 r. fiskus więcej razy zgodził się ze stanowiskiem pytających. W 2013 r. tak było w 70 proc. przypadków.

W sumie w ubiegłym roku organy podatkowe wypowiadały się na wniosek podatników prawie 38 tys. razy – wynika z danych resortu. To o ponad 1,7 tys. razy więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej ubiegłorocznych interpretacji (19,8 tys.) dotyczyło podatków bezpośrednich, w tym głównie PIT i CIT. Ponad 18 tys. interpretacji zostało wydanych w sprawie podatków pośrednich, w tym przede wszystkim VAT i akcyzy – informuje MF.

Według wyliczeń firmy Grant Thorton dominowały jednak sprawy VAT – dotyczyła go prawie połowa odpowiedzi. Niespełna jedna trzecia odnosiła się do PIT, prawie 18 proc. do CIT. Dużo rzadziej podatnicy pytają o PCC (3 proc.) i akcyzę (1,7 proc. ).

Zdaniem Grzegorza Maślanko, partnera w Grant Thornton, przewaga interpretacji w sprawach VAT wynika w dużej mierze ze źle skonstruowanych przepisów. – Są one niespójne i nie przystają do realiów biznesowych. Natomiast ogólnie liczba wydawanych interpretacji tylko potwierdza, że polski system podatkowy jest niejasny i zagmatwany – mówi ekspert.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2015-11-13 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    Po takich interpretacjach powinny iść pilne działania zmiany, uzupełnienia, doprecyzowania przepisów przez autora MF , a nie ciągnięcia ,marazmu i kłopotów latami dla Obywateli . Inną sprawą jest stan napisanego prawa, badanie analiza, kto był autorem fatalnego prawa(brał kasę jako ekspert,specjalista ?) ,pisanego niedbale,nie klarownie, zagmatwanie, z lukami , z brakiem spójności z innymi aktami w DU itp,brak od razu tekstów jednolitych w DU. Przepis jak ma ponad 200 poprawek natychmiast powinien być wyrzucony do kosza i napisany od nowa ,mamy tego oczekiwać jak ma znać, rozumieć ,przestrzegać, to prawo każdy Obywatel . To jest info dla nowego rządu!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane