statystyki

Problem z przepisami podatkowymi? Zapytaj fiskusa. Odpowiedzi będą szybsze

autor: Agnieszka Pokojska15.05.2015, 07:34; Aktualizacja: 15.05.2015, 08:49
Podatkowe interpretacje indywidualne

Podatkowe interpretacje indywidualneźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Aż 72 proc. interpretacji wydanych przez izby skarbowe w zeszłym roku potwierdziło stanowisko podatników – wynika z danych Ministerstwa Finansów. To oznacza, że w stosunku do 2013 r. fiskus więcej razy zgodził się ze stanowiskiem pytających. W 2013 r. tak było w 70 proc. przypadków.

W sumie w ubiegłym roku organy podatkowe wypowiadały się na wniosek podatników prawie 38 tys. razy – wynika z danych resortu. To o ponad 1,7 tys. razy więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej ubiegłorocznych interpretacji (19,8 tys.) dotyczyło podatków bezpośrednich, w tym głównie PIT i CIT. Ponad 18 tys. interpretacji zostało wydanych w sprawie podatków pośrednich, w tym przede wszystkim VAT i akcyzy – informuje MF.

Według wyliczeń firmy Grant Thorton dominowały jednak sprawy VAT – dotyczyła go prawie połowa odpowiedzi. Niespełna jedna trzecia odnosiła się do PIT, prawie 18 proc. do CIT. Dużo rzadziej podatnicy pytają o PCC (3 proc.) i akcyzę (1,7 proc. ).

Zdaniem Grzegorza Maślanko, partnera w Grant Thornton, przewaga interpretacji w sprawach VAT wynika w dużej mierze ze źle skonstruowanych przepisów. – Są one niespójne i nie przystają do realiów biznesowych. Natomiast ogólnie liczba wydawanych interpretacji tylko potwierdza, że polski system podatkowy jest niejasny i zagmatwany – mówi ekspert.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2015-11-13 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    Po takich interpretacjach powinny iść pilne działania zmiany, uzupełnienia, doprecyzowania przepisów przez autora MF , a nie ciągnięcia ,marazmu i kłopotów latami dla Obywateli . Inną sprawą jest stan napisanego prawa, badanie analiza, kto był autorem fatalnego prawa(brał kasę jako ekspert,specjalista ?) ,pisanego niedbale,nie klarownie, zagmatwanie, z lukami , z brakiem spójności z innymi aktami w DU itp,brak od razu tekstów jednolitych w DU. Przepis jak ma ponad 200 poprawek natychmiast powinien być wyrzucony do kosza i napisany od nowa ,mamy tego oczekiwać jak ma znać, rozumieć ,przestrzegać, to prawo każdy Obywatel . To jest info dla nowego rządu!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane