Podatnicy rozpoczęli składanie deklaracji podatkowych już 15 lutego. Wkrótce mija termin, do kiedy można rozliczyć się z fiskusem.

Rozliczenie PIT za 2022 r. – do kiedy trzeba złożyć PIT za 2022?

Od 15 lutego 2023 roku rozpoczął się okres rozliczeń PIT za ubiegły rok. Termin do którego należy rozliczyć PIT za 2022 roku upływa 2 maja. Warto pamiętać, że jak co roku rozliczenia PIT za 2022 rok można dokonać też drogą elektroniczną. W usłudze Twój e-PIT na podatników będą czekać zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Przedsiębiorcy mogą wysyłać PIT poprzez system e-Deklaracje.

Jak można złożyć PIT za 2022?

PIT za 2022 rok można złożyć na trzy sposoby: online w tym przez usługę Twój e-PIT, poprzez operatora pocztowego oraz osobiście w urzędzie.

Twój e-PIT – co to jest?

Twój e-PIT to rozliczony PIT przygotowany przez Urząd Skarbowy. Jest on dostępny dla podatników osiągających dochody jedynie ze stosunku pracy bądź umów zlecenia oraz o dzieło osiągniętych w 2022 roku.

Jeśli podatnik chce złożyć tak przygotowane rozliczenie nie musi nic robić. Należy jednak pamiętać, że w przypadku utraty prawa do ulgi np. na dziecko, podatnik zobowiązany jest do zweryfikowania danych i usunięcia wniosku o zastosowanie nienależnej ulgi.

Wprowadzone w 2022 r. zmiany podatkowe nie będą wpływały na sposób składania zeznań rocznych. Rozliczając swój PIT podatnik będzie składał PIT-36 albo PIT-37 w jednej wersji i rozliczał się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Dla kogo Twój e-PIT?

W ramach usługi jest udostępnione zeznania podatkowe:
- PIT-37 i PIT-38 (najczęściej wypełniane),
- PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej,
- oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5% podatku organizacji pożytku publicznego,
- nowością jest PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.Jak korzystać z usługi Twój e-PIT

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Ważne

Do 2 maja 2023 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Ważne

Zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

PIT za 2022. Zwrot nadpłaty podatku – do kiedy?

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie - do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.

PIT za 2022. Jak opłacić podatek?

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności, wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

źródło: własne, podatki.gov.pl