W 2024 r. Krajowa Administracja Skarbowa po raz pierwszy wypełni zeznania roczne przedsiębiorcom. Nie oznacza to, że wróci obowiązek składania miesięcznych deklaracji.
Skarbówka wypełni zeznanie na podstawie danych, które sama posiada.
Nowość tę zakłada przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacja zwana SLIM VAT 3. Teraz ustawą zajmie się Senat; prawdopodobnie na posiedzeniu rozpoczynającym się 10 maja br.
Nowelizacja zawiera wiele innych zmian, przede wszystkim w VAT. Szczegółowo opisaliśmy je wczoraj w artykułach „Posłowie przyjęli pakiet zmian (nie tylko) w PIT” i „Sejm zmienił przepisy o VAT, JPK i paragonach” (DGP nr 74/2023).
W trakcie prac w Sejmie wprowadzono do niej również pakiet zmian w PIT. Jedna z nich dotyczy właśnie usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców.
Przypomnijmy, że obecnie Krajowa Administracja Skarbowa wypełnia i udostępnia zeznania tylko podatnikom PIT, którzy nie prowadzą biznesu. Ma się to zmienić już w 2024 r., a więc pierwsze zeznanie wypełnione przez KAS przedsiębiorcom będzie dotyczyć roku 2023.
Nie oznacza to jednak, że wróci obowiązek przesyłania co miesiąc do urzędu skarbowego deklaracji PIT przez osoby prowadzące działalność gospodarczą – potwierdza w dzisiejszym wywiadzie dla DGP Emilia Folfoszyńska, naczelnik wydziału obsługi klientów indywidualnych w departamencie relacji z klientami w Ministerstwie Finansów (patrz niżej).
Jakie informacje pojawią się zatem we wstępnym zeznaniu? KAS wypełni rubryki z: danymi rejestracyjnymi podatnika, wpłaconymi przez niego w trakcie roku zaliczkami na PIT lub kwotami wpłaconego ryczałtu, a także wpłaconymi składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Uwzględni też informacje pozyskane od płatników, jeżeli przedsiębiorca otrzymywał w trakcie roku równolegle dochody np. z pracy na etacie, z umowy zlecenia, z renty, z emerytury.
Głównie z myślą o takich przedsiębiorcach jest tworzone nowe rozwiązanie. – Będzie ono szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, którzy niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują również dochody z innych źródeł, np. z pracy na etacie, z zasiłków – mówi Emilia Folfoszyńska.
Przedsiębiorcy będą musieli samodzielnie uzupełnić zeznanie wypełnione wstępnie przez KAS (przede wszystkim o dane dotyczące własnej działalności gospodarczej), zaakceptować je i wysłać. Nie zadziała tu zasada automatycznego akceptowania zeznań wypełnionych przez skarbówkę, czyli wraz z upływem ustawowego terminu na ich złożenie. Tak jest tylko w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38.
Dzięki nowemu rozwiązaniu przedsiębiorcy zyskają natomiast alternatywę: będą mogli złożyć roczne zeznanie przez system e-Deklaracje lub za pomocą usługi Twój e-PIT. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3025) – skierowany do Senatu