Już w 2024 r. Krajowa Administracja Skarbowa wypełni zeznanie za 2023 r. również przedsiębiorcom. Nie będą oni musieli jednak co miesiąc przesyłać do urzędów skarbowych deklaracji o przychodach i kosztach - mówi w rozmowie z DGP Emilia Folfoszyńska, naczelnik wydziału obsługi klientów indywidualnych w departamencie relacji z klientami w Ministerstwie Finansów.
O to rozwiązanie proszą nas sami przedsiębiorcy, mimo że mają świadomość, że zeznania będą wypełnione przez KAS tylko częściowo, tj. o dane, które posiadamy. Przedsiębiorcy chcą mieć jednak alternatywę: złożenie rocznego zeznania przez system e-Deklaracje lub za pomocą usługi Twój e-PIT. Dziś taki wybór mają tylko osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. W czasie pandemii koronawirusa sporo przedsiębiorców zawiesiło swoją działalność i pracowało np. tylko na etacie. Przy rozliczeniu rocznym nie mogli jednak skorzystać z usługi Twój e-PIT, bo obecnie KAS nie wypełnia PIT-36 przedsiębiorcom. Musieli go więc od początku wypełnić sami i przesłać przez system e-Deklaracje.
Zamierzamy 15 lutego 2024 r. udostępnić wstępne zeznania za 2023 r. wszystkim podatnikom PIT, w tym również przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą i rozliczającym się czy to na zasadach ogólnych, czy według liniowej stawki 19 proc. PIT, czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zeznanie przygotujemy też podatnikom prowadzącym działy specjalne produkcji rolnej.
Wpiszemy informacje, które posiadamy, czyli dane rejestracyjne podatnika, wpłacone przez niego w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy lub kwoty wpłaconego ryczałtu. Uwzględnimy też wszystkie informacje uzyskane od płatników, jeżeli przedsiębiorca otrzymywał w trakcie roku równolegle dochody np. z pracy na etacie, z umowy zlecenia, z renty, z emerytury. Weźmiemy też pod uwagę wszystkie ulgi wskazane w informacjach przekazanych przez płatników.
Przedsiębiorcom rozliczającym się na zasadach ogólnych uwzględnimy także ulgę na dzieci, a wszystkim – 1,5 proc. podatku przekazywanego organizacji porządku publicznego, jeżeli w rozliczeniu za poprzedni rok przedsiębiorca taką organizację wskazał i nadal znajduje się ona na liście OPP.
Natomiast ulgi przysługujące w odniesieniu do dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej podatnik będzie już musiał uwzględnić samodzielnie.
Wypełnione wstępnie zeznanie uzupełnimy o dane o zapłaconych składkach od dochodów np. z pracy, jeśli przedsiębiorca uzyskiwał takie dochody równolegle – weźmiemy je z informacji, które otrzymamy od płatników. Będą również możliwe do zweryfikowania i uzupełnienia przez przedsiębiorcę we wstępnie przygotowanych zeznaniach z działalności gospodarczej. Informacje te pozyskamy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Tych danych nie będziemy uwzględniać. W tym zakresie przedsiębiorcy będą musieli samodzielnie wypełnić odpowiednie pola w zeznaniu rocznym.
Przede wszystkim będą musieli wykazać swoje przychody i koszty ich uzyskania, a także, jak już wspomniałam, przysługujące im pozostałe ulgi i odliczenia.
Nie planujemy żadnej nowelizacji w tym zakresie. Przedsiębiorcy nie będą musieli co miesiąc przesyłać do urzędów skarbowych deklaracji o przychodach i kosztach. Nie mamy też w planach żadnych innych tego rodzaju zmian.
Nie mamy takich obaw. Przypomnę, że dziś tylko PIT-37 i PIT-38 są automatycznie akceptowane wraz z upływem ustawowego terminu na złożenie rocznego zeznania, jeżeli podatnik sam się nie rozliczy. Ta zasada nie dotyczy PIT-28 i PIT-36, które obecnie KAS wypełnia tylko podatnikom niebędącym przedsiębiorcami, a więc tym, którzy np. uzyskiwali przychody z prywatnego najmu, dochody z zagranicy. Te zeznania podatnik musi samodzielnie uzupełnić o wymagane dane, zaakceptować i wysłać w naszej usłudze. Tak samo będzie w przypadku przedsiębiorców. Przed wdrożeniem nowego rozwiązania będziemy informować, na czym ono polega. Natomiast z całą pewnością wielu podatników się z niego ucieszy. Będzie ono szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, którzy niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują również dochody z innych źródeł, np. z pracy na etacie, z zasiłków. Dzięki usłudze Twój e-PIT będą mieć te dochody już rozliczone. Przedsiębiorca będzie musiał tylko uzupełnić je o dane dotyczące własnej działalności gospodarczej. ©℗