Miejsca świadczenia pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną nie można uznać za zakład (oddział) – wyjaśnił wiceminister finansów Sebastian Skuza w odpowiedzi na poselską interpelację.

Pytanie dotyczyło informacji CIT-8ST, którą muszą składać podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze innej jednostki samorządu terytorialnego (JST) niż ta, która jest właściwa ze względu na ich siedzibę. Obowiązek ten trzeba wypełnić do 31 marca każdego roku (art. 28 ustawy o CIT).

W CIT-8ST należy wykazać zakłady (oddziały) oraz liczbę zatrudnionych w nich pracowników według stanu na 31 grudnia poprzedniego roku. Wymóg ten dotyczy także podatkowych grup kapitałowych i podatników, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT).

Obowiązek informacyjny wynika z tego, że należny podatek dochodowy jest rozdzielany między JST proporcjonalnie do liczby pracowników zatrudnionych w zakładzie lub oddziale położonym na obszarze danej jednostki. Wynika to z art. 10 ust. 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2267).

W pracy zdalnej

Poseł spytał o pracowników wykonujących pracę zdalną w rozumieniu nowelizacji kodeksu pracy, która weszła w życie 7 kwietnia br. (Dz.U. z 2023 r. poz. 240). Chciał wiedzieć, czy można ich uznać za zakład podatnika w rozumieniu art. 28 ustawy o CIT.

Wiceminister Skuza odpowiedział przecząco. Wyjaśnił, że „miejsca świadczenia pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną nie można uznać za zakład (oddział) położony na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika”.

Na urlopach

Poseł zwrócił też uwagę na pracowników okresowo nieobecnych w pracy, np. z uwagi na urlop, urlop macierzyński czy zwolnienie lekarskie. Wskazał, że zgodnie z wypracowaną już praktyką osoby te uwzględnia się w informacji CIT-ST. Nie uwzględnia się natomiast kobiet korzystających z urlopów wychowawczych, osób otrzymujących świadczenie rehabilitacyjne oraz osób korzystających z urlopów bezpłatnych powyżej trzech miesięcy.

Poseł spytał, czy taką samą metodologię należy stosować również przy wypełnianiu informacji CIT-8ST.

W odpowiedzi wiceminister Skuza wyjaśnił, że podatnik powinien wykazać w informacji „wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, przypisane do odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego, w zależności od miejsca wykonywania pracy”. Nie można pomijać żadnych pracowników, bo – jak podkreślił wiceminister – zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o dochodach JST, należny podatek dochodowy od podatnika rozdziela się między jednostki samorządu terytorialnego proporcjonalnie do liczby osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w zakładzie (oddziale) położonym na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego.

Z łamanym rokiem

Poseł spytał też o podatników, którzy wybrali tzw. łamany rok podatkowy. Czy oni również muszą składać CIT-8ST do 31 marca każdego roku?

W odpowiedzi wiceminister wyjaśnił, że art. 28 ustawy o CIT nie wprowadza wyjątków uzależnionych od tego, jaki rok podatkowy wybrał podatnik. To oznacza, że każdy podatnik powinien złożyć informację w cyklu kalendarzowym – do 31 marca następnego roku.©℗