TEZA: Mimo zmiany stanu prawnego od 1 kwietnia 2014 r. nadal auta demonstracyjne, które czasowo przeznaczone są do jazd próbnych bądź prezentowania nabywcom, nie zmieniają swojego przeznaczenia i nadal będą służyć jego podstawowej działalności, jaką jest dalsza odsprzedaż.
Sygn. akt I SA/Bd 1141/14
WYROK WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO
z 25 lutego 2015 r., nieprawomocny
STAN FAKTYCZNY
Spółka zajmuje się handlem samochodami nowymi i używanymi oraz wynajmem samochodów osobowych i furgonetek. Nabywane pojazdy są wprowadzane na magazyn jako towar handlowy do dalszej odsprzedaży. Część z nich to:
a) samochody osobowe demonstracyjne służące do jazd próbnych (zarejestrowane z możliwością dopuszczenia do jazd w ruchu drogowym),
b) samochody osobowe używane (zarejestrowane z możliwością dopuszczenia do jazd w ruchu drogowym).
Spółka ma obowiązek utrzymywania pojazdów demonstracyjnych, które służą wyłącznie do jazd próbnych. Są one wprowadzane na magazyn z uwagi na to, że mogą być wykorzystywane tylko do roku. Podobna sytuacja występuje przy sprzedaży samochodów używanych. Tymi samochodami również odbywają się jazdy próbne. Firma zamierza jednak udostępniać samochody demonstracyjne pracownikom na cele prywatne. Będą oni płacić firmie opłatę według cen rynkowych.
Spółka chciała wiedzieć, czy zgodnie z nowymi zasadami ustawy o VAT, wprowadzonymi od 1 kwietnia 2014 r., możliwe będzie pełne odliczenie VAT od zakupu wskazanych samochodów osobowych i pozostałych wydatków (paliwa, materiałów eksploatacyjnych), bez prowadzenia ewidencji ich przebiegu oraz bez złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach na druku VAT-26. Spółka pytała także, czy w przypadku odpłatnego udostępnienia pracownikom samochodów demonstracyjnych na cele prywatne będzie można uznać, że samochody służą do działalności gospodarczej.
Zdaniem spółki będzie ona mogła odliczyć 100 proc. podatku naliczonego od otrzymanych faktur zakupu tych samochodów oraz innych wydatków, ponieważ samochody osobowe demonstracyjne oraz używane służą działalności gospodarczej. Użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą wyklucza regulamin firmy.
W przypadku odpłatnego udostępnienia pracownikom samochodów demonstracyjnych na cele prywatne pojazdy te będą służyły wyłącznie działalności gospodarczej, gdyż spółka otrzyma za to zapłatę, a więc będzie musiała wykazać należny od niej podatek.
Minister finansów w interpretacji nie zgodził się ze spółką. Wskazał, że co do zasady podatnik może odliczyć 100 proc. kwoty podatku naliczonego jedynie w przypadku, gdy pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej.
Skoro sporne samochody, nowe i używane, będą przeznaczone do odprzedaży, ale przed jej dokonaniem będą wykorzystywane jako demonstracyjne (wyłącznie do jazd próbnych), a więc będą podlegały rejestracji, spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od ich nabycia oraz zakupów przeznaczonego do nich paliwa i materiałów eksploatacyjnych, bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Spółka będzie mogła odliczyć jedynie 50 proc. kwoty podatku naliczonego, o ile nie zaistnieją wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy o VAT.
Minister przyznał też, że odpłatne udostępnianie przez spółkę samochodów demonstracyjnych pracownikom na cele prywatne będzie odpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a więc czynnością podlegającą opodatkowaniu. Nie oznacza to jednak, że pojazdy te zostaną automatycznie uznane za wykorzystywane przez spółkę wyłącznie do działalności gospodarczej. Odpłatne udostępnianie pracownikom samochodów demonstracyjnych nie stanowi bowiem przedmiotu działalności spółki. Nie ma przy tym znaczenia, że wynagrodzenie za wynajem będzie ustalone według cen rynkowych stosowanych dla innych klientów. Zdaniem organu pojazdy te nie będą przeznaczone wyłącznie do odprzedaży ani nie będą przeznaczone wyłącznie do najmu.
Spółka złożyła skargę do sądu, a on uchylił interpretację.
UZASADNIENIE
Sąd zgodził się ze spółką, że mimo zmiany stanu prawnego od 1 kwietnia 2014 r. auta demonstracyjne, które czasowo przeznaczone są do jazd próbnych bądź prezentowania nabywcom, nie zmieniają swojego przeznaczenia i nadal będą służyć jego podstawowej działalności, jaką jest dalsza odsprzedaż. Minister nie zauważył, że auta te nie mogą służyć jazdom próbnym dłużej niż rok, a po jego upływie są sprzedawane. Sąd, powołując się na piśmiennictwo, przyznał, że jazda próbna nie jest ani dla podatnika, ani dla konsumenta celem samym w sobie. Jest tylko częścią – i to niezbędną – całego procesu sprzedaży. Bez jazdy próbnej najprawdopodobniej nie doszłoby w ogóle do sprzedaży. Jest ona zatem immanentnie związana ze sprzedażą.
Sąd wskazał również, że organ odpowiadając na pytanie dotyczące najmu samochodów pracownikom spółki, pominął ważne elementy stanu faktycznego, jak np. zakres działalności firmy, tj. handel samochodami nowymi i używanymi oraz wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek. Spółka prowadzi więc działalność zarówno w zakresie handlu samochodami nowymi i używanymi, jak i wynajmu i dzierżawy samochodów. Samochody demonstracyjne wprowadzane są jako towar handlowy do dalszej odsprzedaży, ponieważ mogą być wykorzystywane tylko do jednego roku. Strona podała, że wymogiem w tego rodzaju działalności jest posiadanie samochodów demonstracyjnych, służących do jazd próbnych, i dotyczy to zarówno samochodów nowych, jak i używanych, które zgodnie z przepisami o ruchu drogowym są rejestrowane i ubezpieczone.
Skoro spółka wyraźnie zaznaczyła, że udostępnia pracownikom samochody do celów prywatnych, ale to udostępnianie jest odpłatne i to w cenach rynkowych i wiąże się z pobieraniem podatku od towarów i usług, to zdaniem sądu w takiej sytuacji mamy do czynienia z wynajmem, który również mieści się w ramach działalności gospodarczej firmy. Skoro do pracowników nie stosuje się żadnych preferencji cenowych, to nie ma znaczenia, komu ten samochód się wynajmuje. Uzasadnione jest więc twierdzenie, że jest to usługa opodatkowana VAT i dokonywana w ramach działalności firmy.