Minął miesiąc, odkąd można rozliczać się z podatku za miniony rok, a Ministerstwo Finansów właśnie informuje, że przywróci możliwość składania zeznań PIT-37 za pomocą systemu e-Deklaracje.
Dlaczego nie pomyślało o tym wcześniej? I co takiego się stało, że resort wraca do koncepcji wypracowanej w ubiegłych latach? Spytaliśmy o to wczoraj, ale dostaliśmy wymijającą odpowiedź. Poinformowano nas tylko, że priorytetem jest usługa Twój e-PIT i że „w kolejnych etapach są udostępniane formularze w e-Deklaracjach”. Szkoda, że te kolejne etapy przypadają na półmetek rozliczeń.
Usługa Twój e-PIT polega na wypełnieniu zeznania przez skarbówkę. To duża wygoda dla podatników, ale jak pokazuje życie – także problem. Gdyby nie nasz artykuł, to najpewniej mało który senior z ulgą w PIT wiedziałby, że musi sprawdzić swoje zeznanie wypełnione mu przez skarbówkę. Komunikat Ministerstwa Finansów ukazał się w tej sprawie 27 lutego br., cztery dni po naszym artykule „Seniorzy z dużym ryzykiem błędu w zeznaniu” (DGP nr 38/2023).
W komunikacie tym, zatytułowanym „PIT-0 dla seniora w rozliczeniu podatkowym”, ministerstwo napisało: „Po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT należy sprawdzić zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. W niektórych przypadkach mogą być potrzebne zmiany”.
Co by było, gdybyśmy nie podnieśli tego tematu na łamach DGP?
Dodajmy, że o braku gwarancji poprawności zeznań wypełnionych przez skarbówkę MF poinformowało jako pierwszych… księgowych, i to tylko dlatego, że o to spytali (odpowiedź z 28 grudnia 2022 r. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce). Sami zainteresowani (seniorzy) dowiedzieli się o tym z komunikatu dwa miesiące później.
Być może wszystko to jest zbiegiem okoliczności i dat, niemniej problem pozostaje i chyba coraz bardziej zaczęto zdawać sobie z niego sprawę. Niektórym podatnikom może się bowiem wydawać, że nie ma lepszej gwarancji poprawności niż zeznanie wypełnione przez skarbówkę. Bo skoro urzędnik coś sporządził, to na bank musiał wiedzieć, co robi.
Mało prawdopodobne jest, aby senior zmniejszył sobie ulgę, którą KAS już mu wyliczyła. A tak jest właśnie przy preferencji zero PIT. Skarbówka mogła objąć nią całość przychodów seniora mieszczących się w ustawowym limicie (85 528 zł), podczas gdy jemu samemu zwolnienie może przysługiwać tylko za część roku podatkowego.
Ministerstwo zakłada, że senior sam to teraz poprawi, bo przecież pracujący emeryci to „osoby świadome, także co do przysługujących im praw podatkowych” (cytat z pisma MF).
Zamiast rzucać zaklęcia, lepiej jednak stąpać po ziemi. Potrzebny jest inny, alternatywny system wypełniania rocznych zeznań. Działający nie na zasadzie „sprawdź, czy dobrze wypełniliśmy ci zeznanie”.
Potrzebny jest mechanizm umożliwiający samodzielne wypełnienie i złożenie zeznania. Takim rozwiązaniem była w poprzednich latach aplikacja e-Deklaracje. W tym roku ni stąd ni zowąd wykluczono z niej możliwość składania zeznań PIT-37 (i PIT-38). Pozostawiono tylko usługę Twój e-PIT, czyli sprawdzenie formularza wypełnionego przez skarbówkę. Teraz, po miesiącu, przyszedł czas na „kolejny etap”. ©℗