Spółka z o.o. Y potrzebuje w prowadzonej działalności m.in. przyłącza wodnego o określonych parametrach. Jednak gmina (zajmująca się za pośrednictwem zakładu budżetowego zaopatrzeniem w wodę i odbiorem ścieków) obecnie nie przewiduje rozbudowy sieci wodociągowej.

W ramach wsparcia lokalnych przedsiębiorców gmina zawarła ze spółką Y umowę, w której spółka zobowiązała się do częściowego sfinansowania budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej o potrzebnych jej parametrach. Na podstawie tej umowy Y przekazała na rzecz zakładu budżetowego 90 000 zł, a pozostałą część inwestycji sfinansowała gmina i zakład budżetowy. Przekazana kwota nie stanowi darowizny na rzecz gminy/zakładu budżetowego. W związku z dofinansowaniem budowy sieci kanalizacyjnej spółka nie nabywa jakichkolwiek praw ani roszczeń do wybudowanej instalacji. Czy w przypadku poniesienia przez spółkę takiego wydatku będzie on stanowić dla Y koszt uzyskania przychodu?
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT). Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:
  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
  • został poniesiony w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
  • został właściwie udokumentowany;
  • nie znajduje się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
W analizowanej sprawie wydatek na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o określonych, niezbędnych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności parametrach, może stanowić dla spółki koszt uzyskania przychód. Wydatki te zostały bowiem poniesione w ramach prowadzonej przez Y działalności gospodarczej, a bez ich poniesienia spółka nie mogłaby efektywnie prowadzić działalności gospodarczej.
Wydatku na partycypację w kosztach budowy instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej nie można przypisać do konkretnego przychodu. Będzie on miał wpływ na ogół osiąganych przez spółkę przychodów, a nie na określony przychód, wobec czego należy go zakwalifikować jako pośredni koszt uzyskania przychodu. W myśl art. 15 ust. 4d ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Zgodnie zaś z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f–4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Podsumowując, wydatki poniesione przez spółkę na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o określonych, niezbędnych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności parametrach, stanowią dla Y pośrednie koszty uzyskania przychodu, potrącalne w dacie ich poniesienia. Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 października 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.534.2022.2.IZ). ©℗
Podstawa prawna
art. 15, art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 185