statystyki

Organ może szacować obroty w PGK

autor: Katarzyna Bajak21.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:54

Organy podatkowe mogą określać według wartości rynkowej podstawę opodatkowania VAT w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki należącej do podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Była ona przekonana, że podstawą opodatkowania VAT będzie u niej wartość świadczeń na rzecz spółki zależnej, choćby nawet znacznie odbiegała od wartości rynkowej. Spółka powoływała się na art. 11 ust. 8 ustawy o CIT, zgodnie z którymi, do świadczeń pomiędzy spółkami tworzącymi PGK nie stosuje się przepisów obligujących do stosowania cen rynkowych.

Dyrektor izby skarbowej był innego zdania. Stwierdził, że w tym wypadku ma zastosowanie art. 32 ustawy o VAT. Przepis ten daje organowi podatkowemu prawo określenia obrotu na podstawie wartości rynkowej, jeżeli okaże się, że związek między powiązanymi kontrahentami miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane