statystyki

Produkcja w strefie nie wyklucza uczestnictwa w PGK

autor: Patrycja Dudek21.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:53

Zwolnienie dla spółek funkcjonujących w specjalnych strefach ekonomicznych wynika z ustawy o CIT, nie ma więc przeciwwskazań, by mogły one działać w ramach podatkowej grupy kapitałowej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła producenta czekolad, który postanowił przeorganizować swoją działalność. Plan zakładał przeniesienie aktywów do nowej spółki, która powoła z kolei inną spółkę zależną, zajmującą się produkcją czekolady w specjalnej strefie ekonomicznej.

Spór toczył się o to, czy w tej sytuacji nowo utworzone spółki będą mogły działać w ramach podatkowej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 1a ustawy o CIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w dwóch interpretacjach uznał, że takiej możliwości nie ma. Wskazał na zastrzeżenie w art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy o CIT, z którego wynika, że PGK nie mogą tworzyć spółki korzystające ze zwolnień w CIT na podstawie odrębnych ustaw. Wyjaśnił przy tym, że zwolnienie podatkowe dla działalności strefowej wynika z ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (tj. Dz.U. z 2007 r. nr 42, poz. 274 ze zm.).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane