statystyki

Leasing zwrotny wyklucza zastosowanie ulgi w CIT

autor: Patrycja Dudek21.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:50

Odliczenie 50 proc. wydatków na nabycie i wdrożenie nowych technologii jest możliwe tylko wtedy, gdy nie zostaną one zwrócone podatnikowi w żadnej formie – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która poniosła wydatki na zakup i wdrożenie nowych technologii. Chodziło o oprogramowanie, którego celem było usprawnienie przepływu informacji w firmie. Krótko po nabyciu oprogramowania spółka postanowiła podpisać umowę leasingu zwrotnego, przenosząc własność nowej technologii na firmę leasingową, która – w zamian za raty leasingowe – umożliwiała jej dalsze korzystanie z programu. Firma uważała, że nie ma przeszkód, by mogła skorzystać z ulgi na nowe technologie. Argumentowała, że poniosła wydatki na ich zakup i nieprzerwanie z nich korzystała.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Uznał, że leasing zwrotny wyklucza możliwość skorzystania z ulgi. Powołał się na art. 18b ust. 8 pkt 3 ustawy o CIT. Zgodnie z nim podatnik traci prawo do odliczeń związanych z nabyciem nowej technologii, jeżeli przed upływem trzech lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadził ją do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, otrzyma zwrot wydatków w jakiejkolwiek formie.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane