statystyki

Leasing zwrotny wyklucza zastosowanie ulgi w CIT

autor: Patrycja Dudek21.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:50

Odliczenie 50 proc. wydatków na nabycie i wdrożenie nowych technologii jest możliwe tylko wtedy, gdy nie zostaną one zwrócone podatnikowi w żadnej formie – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która poniosła wydatki na zakup i wdrożenie nowych technologii. Chodziło o oprogramowanie, którego celem było usprawnienie przepływu informacji w firmie. Krótko po nabyciu oprogramowania spółka postanowiła podpisać umowę leasingu zwrotnego, przenosząc własność nowej technologii na firmę leasingową, która – w zamian za raty leasingowe – umożliwiała jej dalsze korzystanie z programu. Firma uważała, że nie ma przeszkód, by mogła skorzystać z ulgi na nowe technologie. Argumentowała, że poniosła wydatki na ich zakup i nieprzerwanie z nich korzystała.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Uznał, że leasing zwrotny wyklucza możliwość skorzystania z ulgi. Powołał się na art. 18b ust. 8 pkt 3 ustawy o CIT. Zgodnie z nim podatnik traci prawo do odliczeń związanych z nabyciem nowej technologii, jeżeli przed upływem trzech lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadził ją do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, otrzyma zwrot wydatków w jakiejkolwiek formie.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane