Kto wybrał ryczałt od dochodów spółek, musi stosować regulacje dotyczące tego szczególnego modelu opodatkowania, określone w rozdziale 6b ustawy o CIT. W związku z tym nie może korzystać z przepisów o kosztach uzyskania przychodów, w tym również dotyczących hipotetycznych odsetek – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Hipotetyczne odsetki to takie, które trzeba byłoby zapłacić, pożyczając pieniądze np. w banku. Spółki, które zatrzymują wypracowany zysk i przekazują go na kapitał rezerwowy lub zapasowy, mogą zaliczyć takie hipotetyczne odsetki do kosztów uzyskania przychodów. Pozwala na to art. 15cb ustawy o CIT.
Odsetki można odjąć w roku podwyższenia kapitału rezerwowego lub zapasowego oraz w kolejnych dwóch bezpośrednio po sobie następujących latach podatkowych. Roczny limit wynosi 250 tys. zł.
O tę preferencje spytała spółka, która z początkiem 2022 r. przeszła na ryczałt od dochodów spółek (tzw. estoński CIT). Jej zysk za 2021 r. został w 2022 r. przeznaczony na kapitał zapasowy zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia.
Spółka chciała się upewnić, że w 2022 r. może zaksięgować w koszty uzyskania przychodu wartość odsetek hipotetycznych liczonych od zysków z lat poprzednich, przeznaczonych na kapitał zapasowy w latach 2020, 2021 i 2022. Argumentowała, że przepisy rozdziału 6b ustawy o CIT („Ryczałt od dochodów spółek”) nie mówią nic o niemożliwości stosowania art. 15cb ustawy CIT. Uważała ponadto, że nabyte przez nią prawa powinny przysługiwać jej aż do ich wykorzystania.
Nie zgodził się z tym dyrektor KIS. Wyjaśnił, że estoński CIT to sposób opodatkowania alternatywny dla dotychczasowych zasad podatkowych. Ze względu na swoją specyfikę i odrębność został on uregulowany w rozdziale 6b ustawy o CIT (a także w przepisach ogólnych, ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie).
Zgodnie z art. 28h ust. 1 ustawy o CIT podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, 24b, 24ca i 24d. To oznacza, że do ustalenia podstawy opodatkowania w ryczałcie nie stosuje się innych przepisów ustawy o CIT regulujących analogiczne kwestie, tj.:
  • w zakresie ustalenia dochodu,
  • podstawy opodatkowania,
  • stawki podatkowej, a także
  • podatku od przychodów z budynków czy
  • podatku minimalnego.
Te kwestie są bezpośrednio związane z klasycznymi zasadami rozliczania CIT – wyjaśnił dyrektor KIS. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 lutego 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.760.2022.1.DD