Spółki osobowe niebędące podatnikiem podatku dochodowego oraz należące do podatkowej grupy kapitałowej nie mogą pomniejszać kwoty zaliczek na PIT od wynagrodzeń osób zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi o niewykorzystaną część ulgi B+R – wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Artura Sobonia na poselską interpelację.

Chodzi o obowiązujące od 2022 r. przepisy o uldze na innowacyjnych pracowników (art. 18db ustawy o CIT i art. 26eb ustawy o PIT). Jest ona uzupełnieniem ulgi badawczo-rozwojowej, bo pozwala pomniejszyć kwotę zaliczek na PIT od wynagrodzeń osób zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi o niewykorzystaną przez podatnika (np. spółkę) część ulgi B+R. Warunkiem jest, aby zatrudnieni poświęcali takiej aktywności co najmniej 50 proc. swojego czasu pracy.
Poseł spytał w interpelacji, czy z nowej ulgi mogą skorzystać podmioty, które nie mają statusu podatnika, np. spółki osobowe lub spółki tworzące podatkową grupę kapitałową.
W odpowiedzi wiceminister Soboń wyjaśnił, że przepisy ustaw o PIT i CIT wprost wykluczają taką możliwość. Wynika z nich, że kto chce skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników, musi spełnić dwa warunki:
  • posiadać status podatnika (CIT lub PIT) i
  • być zarazem płatnikiem zaliczek na PIT za innowacyjnych pracowników.
Warunki te nie są spełnione w przypadku spółek osobowych niebędących podatnikiem podatku dochodowego (np. cywilna, jawna niebędąca podatnikiem CIT, partnerska) oraz spółek tworzących podatkową grupę kapitałową.
Wiceminister Soboń przypomniał natomiast, że nieskorzystanie z możliwości, jaką daje mechanizm pomniejszenia zaliczek, nie wpływa na możliwość skorzystania z ulgi B+R na ogólnych zasadach. ©℗
Odpowiedź wiceministra finansów Artura Sobonia z 15 lutego 2023 r. na interpelację poselską nr 38492