Opublikowany projekt rozporządzenia zakłada zmiany również dla spółek, które wybrały estoński CIT. Nie ma natomiast co liczyć na dłuższy termin na sporządzenie sprawozdań finansowych.

Opublikowany projekt rozporządzenia zakłada zmiany również dla spółek, które wybrały estoński CIT. Nie ma natomiast co liczyć na dłuższy termin na sporządzenie sprawozdań finansowych.
Przypomnijmy, że o trzy miesiące – z 31 marca 2023 r. do 30 czerwca br. – zostanie przesunięty termin na:
  • złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym, który zakończył się między 1 grudnia 2022 a 28 lutego 2023 r. (CIT-8, CIT-8AB),
  • wpłatę podatku należnego, wykazanego w zeznaniu, albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Zmiana ta będzie dotyczyć wszystkich podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało to już w komunikacie z 16 lutego br.
Opublikowany projekt zakłada jednak również inne zmiany, zwłaszcza dla firm opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek. Przede wszystkim do 30 czerwca br. zostanie przedłużony im termin na złożenie deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego za rok podatkowy, który zakończył się w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r.
Z kolei spółki, których pierwszy rok opodatkowania estońskim CIT rozpoczął się w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 1 marca br., będą miały więcej czasu na wypełnienie obowiązków, o których mowa w art. 7aa ust. 9 pkt 2 i 4 ustawy o CIT, czyli na:
  • wykazanie przychodów, kosztów oraz dochodu z przekształcenia,
  • zapłatę podatku od dochodu z przekształcenia.
Termin wykonania obu tych obowiązków zostanie również przedłużony do 30 czerwca 2023 r.
Więcej czasu, bo do 30 czerwca br., będzie też na złożenie zeznania za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. W tym wypadku jednak spółki nie znajdą w rozporządzeniu odrębnego przepisu, bo – jak tłumaczy MF – nie wymaga to odrębnego uregulowania. Artykuł 7aa ust. 4 ustawy o CIT odsyła bowiem do zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, więc automatycznie dojdzie do przedłużenia terminu złożenia zeznania za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Przypomnijmy, że w zeznaniu tym podatnik:
  • wykazuje przychody oraz koszty, a także ustala podatek należny od dochodu stanowiącego różnicę między tymi przychodami a tymi kosztami według stawki 19 proc.,
  • wykazuje dochód z przekształcenia oraz ustala podatek należny od tego dochodu według stawki 19 proc.
Niezależnie od wszystkich tych zmian przedłużony będzie też termin na złożenie informacji, o której mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o CIT. Chodzi o obowiązek nałożony na podatników CIT posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż ta, w której znajduje się siedziba firmy. W takiej sytuacji trzeba złożyć informację zawierającą wykaz zakładów (oddziałów) oraz liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach) ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze są położone. Informację tę, według stanu na 31 grudnia 2022 r., trzeba będzie złożyć do 30 czerwca 2023 r. (a nie do 31 marca br.).
W projekcie rozporządzenia nie przewidziano natomiast przedłużenia terminu na sporządzenie sprawozdań finansowych. MF informowało już wcześniej, że nie ma takich planów. ©℗
Etap legislacyjny
Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie CIT – w opiniowaniu