Pomoc prawna
Uzyskanie przez niezamożną lub znajdującą się w szczególnej sytuacji osobę nieodpłatnej pomocy prawnej nie będzie oznaczać dla niej przysporzenia podlegającego PIT – wynika z projektu ustawy przyjętego wczoraj przez Radę Ministrów.
W ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa powstanie sieć punktów, w których udzielane będą informacje o obowiązujących przepisach, również podatkowych, przysługujących prawach i obowiązkach, a także o sposobie rozwiązania problemu prawnego. Osoby uprawnione uzyskają też pomoc w napisaniu pism procesowych (z wyłączeniem tych w toczących się już postępowaniach: przygotowawczym, sądowym, sądowo-administracyjnym, chyba że będzie chodzić o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu).
Bezpłatna pomoc prawna nie będzie udzielana w sprawach m.in.: celnych, dewizowych, handlowych i gospodarczych (z wyjątkiem rozpoczęcia działalności gospodarczej). Na porady związane z prowadzeniem działalności nie będzie można również liczyć w sprawach podatkowych. Doradca pomoże natomiast przy wypełnieniu zeznania. Adwokaci i radcowie prawni będą świadczyć nieodpłatną pomoc na podstawie umowy zawartej z powiatem. Ten będzie mógł jednak powierzyć prowadzenie połowy takich punktów organizacjom pozarządowym pożytku publicznego. Organizacje te będą wyłaniane w otwartym konkursie ofert.
Niezależnie od tego każdy – bez względu na sytuację materialną – będzie mógł skorzystać z bezpłatnej informacji prawnej: ma być ona udzielana w wojewódzkich centrach za pośrednictwem infolinii telefonicznej. Udzielanie informacji prawnej w takim centrum wojewoda będzie powierzał organizacji pożytku publicznego wyłonionej w konkursie.
Osoby uprawnione do nieodpłatnej pomocy prawnej
Nieodpłatna pomoc prawna ma przysługiwać osobie fizycznej, która:
w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o jej udzielenie ma przyznane świadczenie z pomocy społecznej,
posiada ważną kartę dużej rodziny,
jest kombatantem lub ofiarą represji wojennych i powojennych,
jest weteranem lub weteranem poszkodowanym,
ukończyła 75 lat,
jest w trudnej sytuacji z powodu wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej,
znajduje się w szczególnej sytuacji, np. jest ofiarą przemocy w rodzinie.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy przyjęty przez rząd