Podróżni spoza Unii Europejskiej mogą już korzystać z mobilnej aplikacji mTAX FREE PL, w której znajdą wszystkie dokumenty dotyczące swojego zwrotu VAT – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Aplikacja jest przeznaczona dla osób fizycznych, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium UE, a kupią w Polsce towary w procedurze TAX FREE. Dzięki temu mogą ubiegać się o zwrot podatku zawartego w cenie kupionych w Polsce towarów o wartości powyżej 200 zł. Warunkiem jest otrzymanie paragonu z kasy fiskalnej, wywóz towaru w stanie nienaruszonym poza terytorium UE i uzyskanie od funkcjonariusza służby celno-skarbowej potwierdzenia o wywozie.

W aplikacji mTAX FREE PL podróżny ma nie tylko dostęp do elektronicznej wersji wszystkich swoich dokumentów TAX FREE wystawionych przez sprzedawców w Polsce, lecz także może sprawdzić ich status.

Dzięki niej nie trzeba drukować dokumentów TAX FREE. Usprawnia to odprawę towarów na granicy dzięki możliwości zeskanowania informacji z dokumentów za pomocą kodu kreskowego.

Aplikację można pobrać w sklepie Play Google i App Store. Aby z niej skorzystać, należy jednorazowo potwierdzić swoje konto przy odprawie TAX FREE na granicy. Autoryzacji dokonuje na prośbę podróżnego funkcjonariusz służby celno-skarbowej podczas odprawy. ©℗