statystyki

Rozwiązanie umowy przed terminem nie odbiera prawa do odliczenia

autor: Mariusz Szulc14.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 14.04.2015, 10:10
umowa prawo prawnik

Mniej korzystne dla przedsiębiorców jest stanowisko fiskusa w sprawie zaliczenia odszkodowania za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu do kosztów uzyskania przychodówźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który wypłaca odszkodowanie za przedwczesne wypowiedzenie umowy najmu lub dzierżawy lokalu użytkowego, może potrącić naliczony podatek – potwierdził dyrektor katowickiej izby skarbowej.

Pytanie zadała firma prowadząca sieć samoobsługowych sklepów spożywczych w wynajmowanych lokalach. Jeden z nich został wynajęty w 2012 r. na 5 lat. Z umowy najmu wynikało, że może być ona rozwiązana tylko w niektórych, ściśle określonych w niej wypadkach, i nie może być przedwcześnie wypowiedziana. Mimo to firma zdecydowała się na likwidację sklepu, ponieważ przynosił on duże straty. W związku z tym w listopadzie 2013 r. wysłała wynajmującemu oświadczenie o rozwiązaniu umowy najmu. Przegrała jednak przed sądem powszechnym, który orzekł, że porozumienie nie mogło być wypowiedziane i obowiązuje. Firma, aby nie płacić czynszu w nieużywanym lokalu, postanowiła wynegocjować z wynajmującym rozwiązanie umowy w zamian za odszkodowanie. Wypłaciła je i zapytała dyrektora katowickiej izby, czy może odliczyć VAT naliczony na dokumentującej rozwiązanie umowy fakturze.

Uważała, że ma takie prawo, bo zapłaciła kontrahentowi za usługę związaną z odstąpieniem od umowy. Może więc odliczyć podatek z dokumentującej to faktury.

Potwierdził to dyrektor katowickiej izby. Powołał się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 marca 1994 r. (w sprawie C-16/93), z którego wynika, że usługi są świadczone odpłatnie wtedy, gdy istnieje stosunek prawny między podmiotem je świadczącym a ich odbiorcą i równocześnie występują świadczenia wzajemne. W tej sprawie tak było, a firma płaciła odszkodowanie w zamian za zgodę na odstąpienie od umowy. Takie wynagrodzenie jest pośrednio związane z wykonywaną przez nią działalnością opodatkowaną i daje prawo do odliczenia – podsumował dyrektor katowickiej izby.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane