statystyki

Rozwiązanie umowy przed terminem nie odbiera prawa do odliczenia

autor: Mariusz Szulc14.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 14.04.2015, 10:10
umowa prawo prawnik

Mniej korzystne dla przedsiębiorców jest stanowisko fiskusa w sprawie zaliczenia odszkodowania za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu do kosztów uzyskania przychodówźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który wypłaca odszkodowanie za przedwczesne wypowiedzenie umowy najmu lub dzierżawy lokalu użytkowego, może potrącić naliczony podatek – potwierdził dyrektor katowickiej izby skarbowej.

Pytanie zadała firma prowadząca sieć samoobsługowych sklepów spożywczych w wynajmowanych lokalach. Jeden z nich został wynajęty w 2012 r. na 5 lat. Z umowy najmu wynikało, że może być ona rozwiązana tylko w niektórych, ściśle określonych w niej wypadkach, i nie może być przedwcześnie wypowiedziana. Mimo to firma zdecydowała się na likwidację sklepu, ponieważ przynosił on duże straty. W związku z tym w listopadzie 2013 r. wysłała wynajmującemu oświadczenie o rozwiązaniu umowy najmu. Przegrała jednak przed sądem powszechnym, który orzekł, że porozumienie nie mogło być wypowiedziane i obowiązuje. Firma, aby nie płacić czynszu w nieużywanym lokalu, postanowiła wynegocjować z wynajmującym rozwiązanie umowy w zamian za odszkodowanie. Wypłaciła je i zapytała dyrektora katowickiej izby, czy może odliczyć VAT naliczony na dokumentującej rozwiązanie umowy fakturze.

Uważała, że ma takie prawo, bo zapłaciła kontrahentowi za usługę związaną z odstąpieniem od umowy. Może więc odliczyć podatek z dokumentującej to faktury.

Potwierdził to dyrektor katowickiej izby. Powołał się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 marca 1994 r. (w sprawie C-16/93), z którego wynika, że usługi są świadczone odpłatnie wtedy, gdy istnieje stosunek prawny między podmiotem je świadczącym a ich odbiorcą i równocześnie występują świadczenia wzajemne. W tej sprawie tak było, a firma płaciła odszkodowanie w zamian za zgodę na odstąpienie od umowy. Takie wynagrodzenie jest pośrednio związane z wykonywaną przez nią działalnością opodatkowaną i daje prawo do odliczenia – podsumował dyrektor katowickiej izby.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane