statystyki

Członkowie spółdzielni mieszkaniowej zapłacą PIT od odszkodowania

autor: Mariusz Szulc14.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 14.04.2015, 09:30
blok, mieszkanie

Zdaniem Dyrektora katowickiej izby:spółdzielnia, przekazując odszkodowania na poczet należnego od mieszkańców czynszu, w praktyce zwolniła ich z ciążącego na nich zobowiązaniaźródło: ShutterStock

Osoby, którym przysługuje spółdzielcze prawo mieszkaniowe, płacą podatek dochodowy od rekompensaty za wywłaszczenie gruntu, na którym stoi blok, pod budowę obwodnicy miasta – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadała spółdzielnia, która zgodnie z decyzją wojewody otrzymała w październiku 2014 r. odszkodowanie w zamian za wywłaszczenie z działek, przez które miała biec obwodnica miasta. Przejęte grunty były zabudowane budynkami mieszkalnymi. Niektórym mieszkańcom przysługiwało spółdzielcze prawo do lokalu (lokatorskie bądź własnościowe), a niektórym – prawo odrębnej własności. Ci ostatni otrzymali odszkodowania bezpośrednio od zarządu dróg wojewódzkich. Natomiast mieszkańcy, którym przysługiwało prawo spółdzielcze, otrzymali odszkodowanie za pośrednictwem spółdzielni. Zostało ono przeznaczone na poczet należnego od nich czynszu.

Spółdzielnia chciała się upewnić, czy mieszkańcy zapłacą PIT z tego tytułu. Uważała, że otrzymali oni opodatkowany przychód z innych źródeł i spółdzielnia powinna do końca lutego wystawić im i przesłać PIT-8C.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane