statystyki

Czy działalność w mieszkaniu jest opłacalna podatkowo

autor: Łukasz Zalewski13.04.2015, 10:35; Aktualizacja: 13.04.2015, 10:43
Zobowiązania podatkowe prowadzących działalność gospodarczą

Zobowiązania podatkowe prowadzących działalność gospodarcząźródło: ShutterStock

Pani Marta chce założyć jednoosobową firmę. Zamierza się zająć drobnymi zleceniami od firm, dotyczącymi spraw wydawniczych. Jeśli przykładowo firma będzie chciała wydrukować broszurę okolicznościową, to jej wykonaniem zajmie się pani Marta. Działalność, przynajmniej początkowo, zostanie zarejestrowana pod adresem zamieszkania podatniczki. W jednym pokoju, w którym obecnie znajduje się minibiblioteczka, będzie pracować pani Marta. – Czy biorąc pod uwagę obowiązki wobec fiskusa, bardziej opłaca się wynająć lokal na mieście, czy też prowadzić działalność w pokoju we własnym domu – pyta czytelniczka.

Jeśli zastanowimy się, czy lepiej prowadzić działalność w wynajętym lokalu, czy też w prywatnym mieszkaniu lub domu, to okaże się, że obecne rozwiązania w podatku od nieruchomości są korzystniejsze dla pracujących w domu. Sytuacja może się jednak zmienić, jeśli będziemy chcieli rozliczyć koszty związane z nieruchomością w podatku dochodowym.

Co do zasady podatek od nieruchomości muszą płacić właściciele budynków lub lokali. Jeśli są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stawka podatku za 1 mkw. powierzchni użytkowej wynosi w tym roku maksymalnie 23,13 zł. Taka sama stawka obowiązuje w przypadku budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast od budynków i lokali mieszkalnych stawka wynosi 0,75 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Dla osób, które prowadzą działalność we własnym mieszkaniu lub domu, istotne znaczenie ma rozróżnienie w ustawie między budynkiem „związanym” z prowadzeniem biznesu oraz „zajętym” na jego prowadzenie. Jaka jest różnica, wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny, twierdząc, że sformułowanie „zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej” oznacza, że część mieszkalna budynku musi być przeznaczona do prowadzenia w niej działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych związanych z zamieszkiwaniem w budynku.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane