Marek Isański ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zaapelował do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o pilną interwencję. Powodem jego listu jest fakt, że resort finansów i ustawodawca są przeciwni wprowadzeniu zaproponowanego przez Prezydenta projektu zmiany ustawy Ordynacja podatkowa zawierającego wprowadzenie - jako zasady ogólnej - zakazu rozstrzygania wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego na niekorzyść obywatela-podatnika.
- Jest to przerażające i nie znajdujące usprawiedliwienia zaniechanie ze strony posłów, jak i resortu finansów. Wynikać ono może jednie z braku wiedzy dotyczącej znajomości podstawowych zasad Konstytucji i praw obywatelskich przez naszych posłów i urzędników. Tylko tak można tłumaczyć ich zachowanie. W przeciwnym razie należałoby zarzucić im umyślne działanie polegające na dążeniu do nieprzestrzegania Konstytucji i praw obywateli, apeluje Marek Isański z ZPP.
Ekspert ZPP nawołuje do wprowadzenia w trybie natychmiastowym zaproponowanej przez prezydenta poprawki, ograniczonej tymczasowo do zasady zakazu rozstrzygania wątpliwości co do treści przepisu prawa na niekorzyść podatnika.
- Pisząc do Pana Prezydenta, zwracam się o podjęcie interwencji zmierzającej do natychmiastowego wprowadzenia zaproponowanej nowelizacji, nie w formie „prezentu” dla przedsiębiorców, ale wymuszenia na organach państwa obowiązku respektowania Konstytucji i praw obywatelskich i - co równie istotne - w imię rozwoju naszej gospodarki, apeluje przedsiębiorca związany z ZPP.
Dodaje, że w społeczeństwie panuje przekonanie, że niejasne przepisy są celowo tworzone, aby w miarę potrzeb fiskus mógł ściągnąć w wyniku kontroli brakujące dochody.
- Przedsiębiorcy - obywatele chcą płacić podatki nie mniejsze, lecz w wysokości wynikającej z przepisów ustaw podatkowych, a nie z dowolnej interpretacji urzędników kontrolujących podatnika. Konstytucja jasno określa, że podatki mogą być nakładane na podatnika tylko i wyłącznie ustawą, tłumaczy Isański.
Marek Isański zauważa, że prezydencki projekt wymaga drobnych poprawek od strony redakcyjnej. Ekspert ZPP dołączył do listu opinię sporządzoną dla Sejmu przez prof. Teresę Dębowską-Romanowską, która zaproponowała inną redakcję zmiany:
1. Nie domniemuje się istnienia obowiązku podatkowego ani zobowiązania podatkowego ponad to, co wynika wprost z ustawy podatkowej.
2. Każdy ma prawo do uzyskania informacji na piśmie o obowiązujących go przepisach podatkowych, w celu powoływania się na nią przed organami podatkowymi i sądowymi w sprawie o uiszczenie należności; nie narusza to zasady, że tylko jedna kwota może być uznana za należną kwotę podatku.
- Znam oczywiście zakres kompetencji Pana Prezydenta. Uważam jednak, że swoim autorytetem jest Pan w stanie przekonać Posłów i Panią Premier, że nie może być zgody na łamanie Konstytucji, a każda zwłoka z uchwaleniem przedmiotowej zasady jest zgodą na niszczenie polskiej demokracji i gospodarki, kończy list Marek Isański.