statystyki

Pośrednik bez licencji także płaci VAT

autor: Patrycja Dudek31.03.2015, 07:25; Aktualizacja: 31.03.2015, 09:29
nieruchomość

Umowa, która jest nieważna na gruncie prawa cywilnego, może być obciążona podatkiem od towarów i usług – orzekł NSAźródło: ShutterStock

Sprawa trafiła do sądu powszechnego, a ten orzekł, że umowa prowizyjna była nieważna, ale mężczyźnie należy się wynagrodzenie. W przeciwnym wypadku doszłoby do bezpodstawnego wzbogacenia właścicielki domu, która dzięki niedoszłemu pośrednikowi sprzedała własną nieruchomość. Wyrokiem sądu mężczyzna otrzymał wynagrodzenie należne licencjonowanym pośrednikom – 6 proc. ceny sprzedaży domu.

Umowa, która jest nieważna na gruncie prawa cywilnego, może być obciążona podatkiem od towarów i usług – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który zobowiązał się w umowie do sprzedaży nieruchomości. Znalazł klienta i rozpoczął negocjacje, ale w trakcie się okazało, że nie ma licencji na obrót nieruchomościami. W związku z tym właścicielka domu zerwała z nim umowę i sama sfinalizowała transakcję z kupcem. Mężczyzna nie dostał od niej żadnego wynagrodzenia.

Urząd skarbowy zażądał od tej kwoty 23 proc. VAT. Mężczyzna się bronił przed zapłatą, tłumacząc, że zasądzona kwota to nie wynagrodzenie, tylko odszkodowanie, które nie podlega VAT. Zwrócił również uwagę na to, że na dzień sfinalizowania transakcji nie świadczył już usług, więc nie mógł powstać obowiązek podatkowy, jak wynikało to z decyzji naczelnika urzędu.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • przerażony(2015-03-31 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie się trafił "pośrednik", który twierdził, że pracuje na rynku już ponad 10 lat ale jego poziom wiedzy zaczął mnie zastanawiać i okazało się że ten człowiek nie ma podstawowej wiedzy nt. nieruchomości.Co więcej ten pseudo pośrednik wprowadzał mnie w błąd nawet nie wiedząc o tym. Na koniec okazało się że ten człowiek wcześniej zajmował się sprzedażą bezpośrednią art. elektrycznych. Czy to jest normalne, że o dorobek całego naszego życia zależy od osoby, która jest bardzo wygadana a nie ma pojęcia że może doprowadzić do utraty oszczędności życia. Czy nie można stworzyć jakiegoś systemu informacji o kompetentnych pośrednikach?

    Odpowiedz
  • Amigos(2015-04-01 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    do 1. Przecież obowiązek posiadania licencji przez pośrednika w obrocie nieruchomościami został zniesiony w ramach uwalniania zawodów przez ministra Gowina. I to jest, ~przerażony, odpowiedź na Twoje pytanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane