Konsultacje przy zmianach prawa i nowa ordynacja podatkowa - to deklaracje premier złożone w Warszawie podczas konferencji Lewiatana "Polska 2015-2025, Jak efektywnie inwestować publiczne pieniądze".

Premier przypomniała, że w połowie miesiąca rząd przedstawił założenia nowej ustawy podatkowej. "Muszą zniknąć urzędnicze absurdy zatruwające życie uczciwym przedsiębiorcom, pozostaję wierna zasadzie, że w obszarze wolności gospodarczej musimy tworzyć prawo z myślą o 99 procentach uczciwych podatników a nie o 1 procencie cwaniaków" - powiedziała szefowa rządu.

Ewa Kopacz dodawała, że najważniejsze jest by zmienić relację między urzędnikiem a podatnikiem. Jak zaznaczyła, państwo "musi zbierać, ale nie zabierać" podatki. Czasem mam wrażenie, że nie do wszystkich urzędników to dociera - stwierdziła premier.
W nowej ordynacji podatkowej rząd planuje między innymi wydłużyć czas przysługujący na odwołanie się od decyzji urzędników czy skrócić czas przedawnienia zeznania podatkowego.


Reklama

Minister finansów podkreślał dwa tygodnie temu , że kodyfikacje prawa podatkowego nie zdarzają się często, bo w ciągu ostatnich stu lat w Polsce opracowano trzy ordynacje podatkowe. W najnowszej ma znaleźć się między innymi katalog praw i obowiązków podatnika. Te zasady ogólne mają rzutować na całe prawo i orzecznictwo podatkowe.

Jutro podczas konferencji prasowej premier Ewa Kopacz podsumuje pierwsze pół roku swoich rządów i powie o zrealizowaniu 50 procent zapowiedzi z expose .