Wytwarzanie protez i uzupełnień dentystycznych to działalność wytwórcza, do której ma zastosowanie stawka 5,5-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytał o to technik dentystyczny, który w ramach samodzielnej działalności gospodarczej zajmuje się wytwarzaniem stałych uzupełnień protetycznych, takich jak: korony, mosty, licówki, inlaye.
Zlecenia dostaje z gabinetów stomatologicznych, a wszystkie uzupełnienia wytwarza we własnym laboratorium przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Surowce używane do uzupełnień nabywa w specjalistycznych punktach sprzedaży.
Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi zaklasyfikował jego działalność do PKWiU 32.50.22.0 „Sztuczne stawy; sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby; wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane”.
Mężczyzna zamierza wybrać na 2023 r. opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Miał jednak wątpliwości, czy będzie mógł płacić ryczałt według stawki 5,5 proc., bo ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2540) nie przyporządkowuje symbolu PKWiU 32.50.22.0 do żadnej ze stawek podatku.
Dyrektor KIS potwierdził, że właściwa w tej sytuacji będzie stawka 5,5 proc. Stwierdził, że skoro mężczyzna wytwarza wyroby protetyczne z własnych materiałów, które sam kupuje, to świadczy działalność wytwórczą. Należy przez to rozumieć działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika (art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku).
Z kolei w myśl art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy stawka ryczałtu od przychodów z działalności wytwórczej wynosi 5,5 proc. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 20 grudnia 2022 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.746.2022.4.MJ