Wróbel: Zlikwidujmy ją całkowicie

autor: Jan Wróbel27.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 27.03.2015, 16:20
PIT

PITźródło: ShutterStock

Już wydawało się, że dyskusja o kwocie wolnej od podatku ucichła. Jak pamiętamy, wywołało ją odrzucenie pomysłu jej podwyższenia przez PO-PSL. Jednak trwa kampania wyborcza, a jednocześnie, przypadkowo, Raport PwC wziął pod lupę systemy podatkowe Europy – i słusznie stwierdza, że mamy wyjątkowo mizerną kwotę wolną od podatku dochodowego na tle innych państw Starego Świata. I znów słyszymy, że kwota wolna w wysokości 3091 zł to opodatkowanie dochodów poniżej minimum egzystencji, co jest nie tylko niemoralne i skandaliczne, ale daje niemal zerowe oszczędności podatnikowi (ok. 20 zł miesięcznie) - uważa Jan Wróbel, dziennikarz i publicysta.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • Bert(2015-03-29 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    Argumentacja nie dość, że pokrętna, to na dokładkę debilna - czego nawet nie warto udowadniać, bo to widać gołym okiem.
    Szczurek to policzył, no i wyszło mu , że nawet niewielkie ulżenie biednym zdestabilizuje budżet. A dlaczego- ano dlatego, że tylko biedni w tym PO bajzlu łożą na państwo.

    Odpowiedz
  • chlebek z masełkiem(2015-03-29 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Gdybanie w sprawie poważnego problemu i te wszystkie cytowane głosów Jasiów i Kaś co im się wydaje że c"uś wiedzom", przynosi tylko szkody a żadnego pozytku. To nie jest sprawa do publicznej dysputy.

    Odpowiedz
  • bre(2015-03-30 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    ja pier..dziele...moze jest rano i nie do konca zwoiki dobrze działają...ale czy konkluzją autora jest to, że odebranie najbiedniejszym mozliwosci placenia podatkow byloby dla nich krzywdzace???

    Odpowiedz
  • czarny(2015-03-30 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę, że redakcja gazety zatrudniająca op. Wróbla powinna pozbyć się go jak najszybciej za szerzenie bzdurnych pomysłów szkodliwych dla Polaków.

    Odpowiedz
  • inka(2015-03-31 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Wróbel POwinien trafić na długotrwałe bezrobocie za wydalanie z siebie takiego g...a,obywatelu Wróbel zapytam jak BOLENSA,co pan je ,że tak s...ra

    Odpowiedz
  • beta(2015-03-31 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Kwota wolna od podatku wynosi w Polsce 3091 zł. na osobę.
    W Kambodży najbiedniejszym państwie Azji kwota ta jest prawie trzykrotnie wyższa w przeliczeniu na złotówki wynosi 8640.
    W Europie kwoty wolne oscylują (po przeliczeniu) w granicach 20-30 tysięcy złotych (np. Włochy, Grecja, Niemcy, Dania), ale jest też grupa krajów gdzie kwota wolna przekracza 40-50 tysięcy złotych (Wielka Brytania, Austria, Cypr, Finlandia). Systemy podatkowe tych krajów posiadają liczne ulgi podatkowe, których w Polsce jest coraz mniej.
    Nie ma W Europie i chyba w świecie tak złodziejskiego państwa jak Polska. Żaden obywatel Europy nie jest tak niemiłosiernie okradany przez rząd jak polak..
    Polak, którego dochody nie pozwalają nawet na biologiczne przetrwanie, i tak ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy. Tak źle nie jest w żadnym innym cywilizowanym kraju na świecie.
    Statystyki bilansu płatniczego są zatrważające. W latach 2005-2014 Polska była najobficiej drenowanym z kapitału państwem Europy!
    Zagraniczne koncerny transferują gigantyczne zyski osiągane w naszym kraju do swoich central we Frankfurcie, Londynie czy Paryżu.
    Dzięki temu w ciągu ostatnich 10 lat z Polski wyprowadzono równowartość około 540 mld zł! Banana Republic of Poland…

    Oto chodziło: rządzącym Polska od lat 25 - nie Polska Rzeczpospolita Ludowa a Polska Rzeczpospolita Bananowa ma być ! I tak się stało. Wieczna hańba i potępienie rzeczonym zdrajcom a i szubienica by się im zdała ! Na to sobie sumiennie zasłużyli bez reszty i końca.

    Odpowiedz
  • matka Polka(2015-03-31 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    najbiedniejszy podatnik utrzymuje państwo , a tłuściochy obrosnięte w kasę żerują na nich. Nic się nie zmienilo od czasów Robin Hooda i Janosika.

    Proponuję podwyższyć kwotę wolną co najmniej do 10.000,-PLN i przede wszystkim opodatkować dochody powyżej 60,000,3-100.000,- ---35%, powyżej 100.000,- 40% podatku i to byłoby cokolwiek sprawiedliwe!

    Odpowiedz
  • spaider(2015-03-31 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję podwyższyć kwotę wolną od podatku o przysługującą waloryzację, z tym że tak wyliczona kwota wolna od podatku przysługiwała by w całości tylko tym których dochody są niższe od przeciętnego wynagrodzenia, natomiast kazdemu któremu przekraczają ten pułap powinna ulegać obniżeniu o 10% za każdy przyrost o 500zł

    Odpowiedz
  • Mariusz(2015-03-31 17:05) Zgłoś naruszenie 00

    Czegoś tu nie rozumiem. Przy obecnej kwocie wolnej (3 tys) podatnik oszczędza 20 zł miesięcznie. Jeśli kwota wolna wzrośnie do 6 tys, to budżet straci 14 mld zł. To ile osób płaci podatek dochodowy w Polsce? Bo mi wychodzi prawie 60 mln...

    Odpowiedz
  • kawka(2015-03-31 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    Mówili że sroki zjadły wróble, a tu niespodzianka, jeden się uchował i do tego bezczelny!

    Odpowiedz
  • pol anka(2015-03-31 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    może Pan Wróbel omówi sprawę wielkości wpłat z tytułu podatku VAT. Pierwsze pół. 2014 r. to ok. 66 mld zł. a wpływy z podatku od osób fizycznych 35 mld zł. Skąd się bierze tak niskie wpływy z Vat. Tak na pierwszy rzut oka 18% wynagrodzenia idzie na podatek a z pozostałych 82 % robimy zakupy. Może należy wzmacniać konsumpcję a nie rozdzielnictwo. Komuna się już skończyła, czy może dla sfery budżetowej to złoty okres

    Odpowiedz