Wróbel: Zlikwidujmy ją całkowicie

autor: Jan Wróbel27.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 27.03.2015, 16:20
PIT

PITźródło: ShutterStock

Już wydawało się, że dyskusja o kwocie wolnej od podatku ucichła. Jak pamiętamy, wywołało ją odrzucenie pomysłu jej podwyższenia przez PO-PSL. Jednak trwa kampania wyborcza, a jednocześnie, przypadkowo, Raport PwC wziął pod lupę systemy podatkowe Europy – i słusznie stwierdza, że mamy wyjątkowo mizerną kwotę wolną od podatku dochodowego na tle innych państw Starego Świata. I znów słyszymy, że kwota wolna w wysokości 3091 zł to opodatkowanie dochodów poniżej minimum egzystencji, co jest nie tylko niemoralne i skandaliczne, ale daje niemal zerowe oszczędności podatnikowi (ok. 20 zł miesięcznie) - uważa Jan Wróbel, dziennikarz i publicysta.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • pol anka(2015-03-31 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    może Pan Wróbel omówi sprawę wielkości wpłat z tytułu podatku VAT. Pierwsze pół. 2014 r. to ok. 66 mld zł. a wpływy z podatku od osób fizycznych 35 mld zł. Skąd się bierze tak niskie wpływy z Vat. Tak na pierwszy rzut oka 18% wynagrodzenia idzie na podatek a z pozostałych 82 % robimy zakupy. Może należy wzmacniać konsumpcję a nie rozdzielnictwo. Komuna się już skończyła, czy może dla sfery budżetowej to złoty okres

    Odpowiedz
  • kawka(2015-03-31 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    Mówili że sroki zjadły wróble, a tu niespodzianka, jeden się uchował i do tego bezczelny!

    Odpowiedz
  • Mariusz(2015-03-31 17:05) Zgłoś naruszenie 00

    Czegoś tu nie rozumiem. Przy obecnej kwocie wolnej (3 tys) podatnik oszczędza 20 zł miesięcznie. Jeśli kwota wolna wzrośnie do 6 tys, to budżet straci 14 mld zł. To ile osób płaci podatek dochodowy w Polsce? Bo mi wychodzi prawie 60 mln...

    Odpowiedz
  • spaider(2015-03-31 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję podwyższyć kwotę wolną od podatku o przysługującą waloryzację, z tym że tak wyliczona kwota wolna od podatku przysługiwała by w całości tylko tym których dochody są niższe od przeciętnego wynagrodzenia, natomiast kazdemu któremu przekraczają ten pułap powinna ulegać obniżeniu o 10% za każdy przyrost o 500zł

    Odpowiedz
  • matka Polka(2015-03-31 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    najbiedniejszy podatnik utrzymuje państwo , a tłuściochy obrosnięte w kasę żerują na nich. Nic się nie zmienilo od czasów Robin Hooda i Janosika.

    Proponuję podwyższyć kwotę wolną co najmniej do 10.000,-PLN i przede wszystkim opodatkować dochody powyżej 60,000,3-100.000,- ---35%, powyżej 100.000,- 40% podatku i to byłoby cokolwiek sprawiedliwe!

    Odpowiedz
  • beta(2015-03-31 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Kwota wolna od podatku wynosi w Polsce 3091 zł. na osobę.
    W Kambodży najbiedniejszym państwie Azji kwota ta jest prawie trzykrotnie wyższa w przeliczeniu na złotówki wynosi 8640.
    W Europie kwoty wolne oscylują (po przeliczeniu) w granicach 20-30 tysięcy złotych (np. Włochy, Grecja, Niemcy, Dania), ale jest też grupa krajów gdzie kwota wolna przekracza 40-50 tysięcy złotych (Wielka Brytania, Austria, Cypr, Finlandia). Systemy podatkowe tych krajów posiadają liczne ulgi podatkowe, których w Polsce jest coraz mniej.
    Nie ma W Europie i chyba w świecie tak złodziejskiego państwa jak Polska. Żaden obywatel Europy nie jest tak niemiłosiernie okradany przez rząd jak polak..
    Polak, którego dochody nie pozwalają nawet na biologiczne przetrwanie, i tak ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy. Tak źle nie jest w żadnym innym cywilizowanym kraju na świecie.
    Statystyki bilansu płatniczego są zatrważające. W latach 2005-2014 Polska była najobficiej drenowanym z kapitału państwem Europy!
    Zagraniczne koncerny transferują gigantyczne zyski osiągane w naszym kraju do swoich central we Frankfurcie, Londynie czy Paryżu.
    Dzięki temu w ciągu ostatnich 10 lat z Polski wyprowadzono równowartość około 540 mld zł! Banana Republic of Poland…

    Oto chodziło: rządzącym Polska od lat 25 - nie Polska Rzeczpospolita Ludowa a Polska Rzeczpospolita Bananowa ma być ! I tak się stało. Wieczna hańba i potępienie rzeczonym zdrajcom a i szubienica by się im zdała ! Na to sobie sumiennie zasłużyli bez reszty i końca.

    Odpowiedz
  • inka(2015-03-31 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Wróbel POwinien trafić na długotrwałe bezrobocie za wydalanie z siebie takiego g...a,obywatelu Wróbel zapytam jak BOLENSA,co pan je ,że tak s...ra

    Odpowiedz
  • czarny(2015-03-30 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę, że redakcja gazety zatrudniająca op. Wróbla powinna pozbyć się go jak najszybciej za szerzenie bzdurnych pomysłów szkodliwych dla Polaków.

    Odpowiedz
  • bre(2015-03-30 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    ja pier..dziele...moze jest rano i nie do konca zwoiki dobrze działają...ale czy konkluzją autora jest to, że odebranie najbiedniejszym mozliwosci placenia podatkow byloby dla nich krzywdzace???

    Odpowiedz
  • chlebek z masełkiem(2015-03-29 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Gdybanie w sprawie poważnego problemu i te wszystkie cytowane głosów Jasiów i Kaś co im się wydaje że c"uś wiedzom", przynosi tylko szkody a żadnego pozytku. To nie jest sprawa do publicznej dysputy.

    Odpowiedz
  • Bert(2015-03-29 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    Argumentacja nie dość, że pokrętna, to na dokładkę debilna - czego nawet nie warto udowadniać, bo to widać gołym okiem.
    Szczurek to policzył, no i wyszło mu , że nawet niewielkie ulżenie biednym zdestabilizuje budżet. A dlaczego- ano dlatego, że tylko biedni w tym PO bajzlu łożą na państwo.

    Odpowiedz
  • tomi44g(2015-03-29 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    PwC nie wziął pod lupę, tylko porównał liczby których porównać wprost nie można. W UK Personal Allowance owszem jest wysokie (10 600 GBP), ale nie ma czegoś takiego jak zryczaltowane koszty uzyskania przychodu, a składek na ZUS (NI) nie odlicza się od podstawy. Teraz w Polsce od płacy minimalnej (21 000 zł/rok) płaci się 1056 zł PIT, to znaczy że 19% PIT jest od kwoty 5557 czyli kwota wolna w Polsce to 15442 zł. Poza tym w UK trzeba płacić Council Tax od mieszkania (ok 120 GBP) i to niezalażnie od tego czy się zarabia czy nie. W Polsce jest tam jakiś podatek na śmieci ale to jest znacznie mniej.

    Odpowiedz
  • do 17(2015-03-29 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    18% PIT z 80000zł to jest 14400zł, a z 20000zł to jest tylko 3600zł. To są te preferencje dla bogatych, wg ciebie ? PRECZ Z PROCENTOWYMI SKALAMI PODATKOWYMI !!! PRECZ Z HOŁUBIENIEM LENI I POPIERANIEM LENISTWA !!!

    Odpowiedz
  • jan(2015-03-29 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    ustalić jeden podatek 15% dla wszystkich i znieść wszelakie ulgi,kwoty wolne zwolnienia itd. armia ludzi i tony papirów odpoczną

    Odpowiedz
  • System podatkowy....(2015-03-29 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    System podatkowy w Polsce preferuje zdecydowanie bogatych niszczy pozostalych. Moze juz czas na wprowadzenie progresywnego podatku katastralnego, aby nieco splaszczyc nierownosci majatkowe i przeznaczyc wiecej finansow na funkcje publiczne panstwa m. in. na system zdrowotny.

    Odpowiedz
  • dziadek(2015-03-29 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    i słusznie. Zlikwidować kwotę wolną od podatku. Wszak osmiorniczki nie potaniały a reszta niech mirabelki szczawiem zakansza i siedzi cicho, odzywać się wolno tylko dla potakiwania, a na ośmoprniczki wybrańców musi być.
    I głupio zapytam: jakie były postulaty sierpnia 80?

    Odpowiedz
  • Obywatel(2015-03-29 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ulega watpliwosci, ze system podatkowy od dochodow nalezy zreformowac m. in. poprzez podwyzszenie kwoty wolnej od podatku przynajmniej do 25% sredniego wynagrodzenia krajowego czyli obecnie do 1000 zl miesiecznie /12 tys. zl rocznie/ dla wszystkich po rowno oraz wprowadzic 5 progowy podatek PIT po prog 50% wlacznie.
    Mysle, ze zarabiajacy krocie powinni wowczas poczuc sie duchowo lepiej.

    Odpowiedz
  • mm(2015-03-29 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    bzdura. podwyższona kwota wolna od podatków wróci do Państwa, tylko w postaci podatku VAT, akcyzy i podatku dochodowego u właścicieli warzywniaków i sklepów, u których klienci, mając więcej w portfelu, zrobią większe zakupy. przecież jeśli ktoś zarabia ok. 30 tys. rocznie to z sumą zaoszczędzoną z kwoty wolnej od podatków nie ucieknie do raju podatkowego tylko ją wyda na bieżące potrzeby w kraju. nie trzeba być ekonomistą, by takie rzeczy wiedzieć. argument, że Państwo straci 14 mld zł jest populistyczny, owszem- łatwiej jest podwyższyć podatki niż podjąć ryzyko ich obniżenia.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-03-29 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Podatek PIT należy znieść lub utrzymywać nadal jako POGŁÓWNY. Ubytki w kasie państwa zastąpić wzrostem VAT. Jeśli zarabiasz - kupujesz towary i płacisz w nich VAT i oszczędzasz nadwyżkę pieniądza - też przecież dla zakupów w przyszłości. Nie ma PIT - nie ma problemu kwoty wolnej.

    Odpowiedz
  • zzzxxccc(2015-03-29 00:03) Zgłoś naruszenie 00

    No tak podatniku żądasz wyższej kwoty od podatku to uważaj ,możemy zabrać całkowicie,podatniku więcej pokory ,żądasz więcej ,możesz stracić ją całkowicie ,nie wiem z kąd wzięła się ta zasada przecież jeśli zabieramy to takie niewielkie sumy to nic nie znaczy,w myśl zasady gdyby były to sumy tysięczne to dopiero można zaliczyć do strat.Biedak się nie liczy!W tym emeryci i renciści.

    Odpowiedz