Ważne jest, kiedy powstała niepełnosprawność, a nie data otrzymania orzeczenia. Można więc odliczyć wydatki rehabilitacyjne za poprzednie lata, jeśli orzeczenie potwierdza, że niepełnosprawność powstała wcześniej – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to matka pięcioletniej dziewczynki, u której w 2019 r. zdiagnozowano autyzm. W 2022 r. dziewczynka otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez miejski zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Z dokumentu tego wynikało, że niepełnosprawność datuje się od wczesnego dzieciństwa.
Kobieta od kilku lat ponosi wydatki na rehabilitację córki, ale wcześniej nie korzystała z ulgi rehabilitacyjnej, bo nie miała dokumentu potwierdzającego prawo do niej. Spytała, czy może zrobić to teraz, składając korektę zeznań za 2020 i 2021 r. oraz rozliczyć ulgę w zeznaniu za 2022 r. Dodała, że rozlicza się według skali podatkowej. Jej wątpliwości wynikały z tego, że orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane dopiero w trakcie 2022 r.
Dyrektor KIS potwierdził, że kobieta może skorzystać z ulgi w rozliczeniu za 2022 r. oraz za lata poprzednie, składając korektę zeznań, ponieważ niepełnosprawność dziecka powstała już we wczesnym dzieciństwie.
Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o PIT warunkiem odliczenia jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, m.in. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w odrębnych przepisach. Odliczenia mogą dokonać także podatnicy, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne (np. dzieci), jeżeli dochody tych osób nie przekraczają rocznie dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 240 ze zm.). Do dochodów tych nie zalicza się m.in. alimentów na rzecz dzieci, świadczenia uzupełniającego oraz zasiłku pielęgnacyjnego.
W myśl art. 26 ust. 7a ustawy o PIT od dochodu można odliczyć m.in. koszty adaptacji mieszkania do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zakup sprzętu do rehabilitacji, opłaty za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, używanie samochodu osobowego. Katalog ten ma charakter zamknięty, co oznacza, że ulga przysługuje tylko na cele wymienione w tym przepisie.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że odlicza się co do zasady wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność powstała wcześniej. Wówczas ulga obejmuje wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako początek niepełnosprawności.
Co więcej, z art. 26 ust. 7d ustawy o PIT nie wynika, by trzeba było dysponować orzeczeniem przez cały rok. Dokument otrzymany w trakcie roku podatkowego również pozwala skorzystać z ulgi za ten rok – dodał fiskus. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 9 grudnia 2022 r., sygn. 0112-KDWL.4011.953.2022.2.DK