Podatnik, który otrzymał darowiznę pieniężną od najbliższej rodziny, musi mieć dowód przelewu lub przekazu pocztowego, jeżeli chce skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Nie trzeba jednak dołączać takiego dokumentu do zgłoszenia SD-Z2 – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Dodało, że organ może o taki dokument poprosić.

Z problemem zgłosił się do redakcji czytelnik, który otrzymał od rodziców darowiznę pieniężną (przelewem bankowym). Chciał ją zgłosić online, składając formularz SD-Z2 przez Portal Podatkowy (e-Deklaracje). Zauważył jednak, że nie mógł przesłać, jako załącznika, potwierdzenia otrzymanego przelewu.
Myślał, że jest to konieczne, aby skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Obejmuje ono tzw. zerową grupę podatkową, do której są zaliczani: małżonkowie, zstępni (córka, syn, wnuki, prawnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha.
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest, po pierwsze, zawiadomienie urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Po drugie, otrzymanie darowizny pieniężnej należy udokumentować dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym.
– Z treści art. 4a ustawy, a także żadnego innego przepisu, nie wynika, że dowód udokumentowania (np. potwierdzenie przelewu) musi zostać załączony do zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w momencie jego składania – wyjaśniło MF.
Dodało, że potem podatnik może zostać wezwany do okazania tego dowodu np. w toku prowadzonych czynności sprawdzających. Z odpowiedzi resortu wynika, że można to zrobić np. online, poprzez konto podatnika na portalu e-Urząd Skarbowy.
– Udostępniona w e-US usługa „pismo ogólne” pozwala użytkownikom serwisu na przekazywanie do organów Krajowej Administracji Skarbowej w formie elektronicznej dowolnych załączników – tłumaczy ministerstwo.
Przypomnijmy, że od połowy br. możliwa jest dwustronna komunikacja podatnika z urzędem skarbowym. Aby jednak organ mógł odpowiedzieć przez e-US (a nie tylko otrzymywać pisma), podatnik musi się zgodzić na e-doręczenia. Może wypełnić zgodę na swoim koncie w e-US. ©℗