Orzeczenie
Kto spłaca odsetki od kredytu zagranicznej spółce, a nie instytucji finansowej, musi potrącać polski podatek i odprowadzać go do urzędu skarbowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Obowiązek ten – jak dodał sąd – jest nawet wtedy, gdy zagraniczna spółka przejęła w drodze cesji wierzytelność od banku.
Chodziło o polską firmę, która w 1997 r. zaciągnęła kredyt w rosyjskim banku. Kilka lat później bank scedował tę wierzytelność na rzecz fińskiej spółki kapitałowej w grudniu 2004 r. Z umowy wynikało jednoznacznie, że zmienia się jedynie wierzyciel.
Od 2011 r. do odsetek wypłacanych za granicę z tytułu kredytu miały zastosowanie postanowienia fińsko-polskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 37, poz. 205). Powstał problem, czy polski dłużnik, spłacając odsetki od tego kredytu, ma potrącać podatek i odprowadzać go do polskiego urzędu.
Dłużnik uważał, że odsetki są opodatkowane w Finlandii, bo wprawdzie zmienił się wierzyciel, ale ciągle chodzi o wierzytelność, która została zaciągnięta w banku. Spłacane odsetki są związane z kredytem bankowym, a zatem – zgodnie z polsko-fińską umową podatkową – są opodatkowane tylko w Finlandii.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie był innego zdania. Uznał, że nie można stosować w Polsce zwolnienia, bo skoro bank rosyjski zbył prawa do części wierzytelności fińskiej spółce kapitałowej, to w konsekwencji odsetki nie są już spłacane bankowi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że rację ma polska firma. Skoro bowiem odsetki są nadal związane z kredytem udzielonym przez bank, to w Polsce są one zwolnione z podatku. Cesja wierzytelności niczego w tym zakresie nie zmieniła – orzedł WSA. Powołał się przy tym na wyrok z 3 grudnia 2009 r. (sygn. akt II FSK 917/08), w którym Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się do podobnej sprawy związanej z umową polsko-holenderską.
NSA uchylił wyrok sądu I instancji. Wyjaśnił, że zwolnienie z art. 11 ust. 3d fińsko-polskiej umowy międzynarodowej ma charakter mieszany, podmioto-przedmiotowy. Nie wystarczy więc, że odsetki są wypłacane w związku z umową pożyczki bądź kredytu udzieloną przez bank. Taka instytucja finansowa musi być także ich odbiorcą.
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że potwierdza to treść Komentarza do Modelowej Konwencji OECD. Polska firma nie ma więc prawa korzystać ze zwolnienia i musi potrącać w Polsce 5 proc. podatku u źródła.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 12 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 185/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia