Niepełnosprawni, którzy kupią skuter trójkołowy lub hulajnogę elektryczną z siodełkiem, nie odliczą w ramach ulgi rehabilitacyjnej poniesionych wydatków. Odjąć mogliby tylko koszty przystosowania takiego pojazdu do swoich potrzeb – wynika z dwóch interpretacji zmieniających wydanych przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

W obu przypadkach sytuacja była bardzo podobna, bo pytania zadali niepełnosprawni podatnicy, którzy kupili takie pojazdy, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Obaj bowiem, z uwagi na przebyte urazy i operacje, a w konsekwencji zły stan zdrowia, nie mogą swobodnie się przemieszczać.
We wnioskach o interpretację argumentowali, że wydatki poniesione na zakup odpowiednio trójkołowego skutera elektrycznego i hulajnogi elektrycznej z siodełkiem powinny być odliczone od dochodu na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o wydatkach poniesionych na „zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności”.
W obu sprawach dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość takiego odliczenia (interpretacje indywidualne z 9 września 2019 r., sygn. 0115-KDIT2-2.4011.257.2019.3.BK, i z 26 czerwca 2020 r. 0112 KDIL2-1.4011.273.2020. 2.TR).
Potem jednak szef KAS przeanalizował te odpowiedzi i je zmienił. Takie prawo daje mu art. 14e par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej.
O zmianie interpretacji zadecydowały podobne argumenty. Szef KAS stwierdził, że zarówno skuter trójkołowy, jak i hulajnoga elektryczna z siodełkiem stanowią przedmiot powszechnego użytku, a więc nie mają cech indywidualnych dostosowanych do potrzeb konkretnej osoby niepełnosprawnej. Nie spełniają zatem warunków określonych w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT, przez co ich zakup nie podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej – wyjaśnił szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Dodał, że niepełnosprawny mógłby co najwyżej pomniejszyć dochód o wydatki na „przystosowanie pojazdu mechanicznego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności”. Taką możliwość daje art. 26 ust. 7a pkt 2 ustawy o PIT.
Szef KAS wyjaśnił, że zarówno hulajnoga elektryczna z siodełkiem, jak i trójkołowy skuter elektryczny są pojazdami mechanicznymi, bo spełniają definicję motoroweru w rozumieniu art. 2 pkt 46 prawa o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 988 ze zm.). Zwrócił też uwagę na to, że z uwagi na zamontowane siodełko hulajnoga nie spełnia definicji hulajnogi elektrycznej (art. 2 pkt 47b prawa o ruchu drogowym), a więc tym bardziej należy ją uznać za pojazd mechaniczny.
Zastrzegł jednak, że czym innym jest „przystosowanie pojazdu mechanicznego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności”, a czym innym jego zakup. Wydatki na nabycie pojazdu mechanicznego przystosowanego dla potrzeb osoby niepełnosprawnej nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej – podkreślił.
Interpretacje zmieniające szefa KAS: z 18 listopada 2022 r. (sygn. DOP3.8222.342.2020.CNRU) i z 21 listopada 2022 r. (DOP3.8222.340.2020.CNRU)