statystyki

Sprawozdanie Rb-NDS za 2014 rok a uruchomiona część subwencji na rok 2015

autor: Krystyna Gąsiorek16.03.2015, 09:08; Aktualizacja: 16.03.2015, 09:13

Jednostka samorządu terytorialnego w związku z trudną sytuacją finansową uruchomiła w grudniu 2014 r. część oświatową subwencji, którą otrzymała na styczeń roku 2015. Czy uruchomioną kwotę subwencji oświatowej należy ująć w sprawozdaniu Rb-NDS w wierszu D17? Jeśli tego nie zrobimy, to brakuje nam środków na zbilansowanie sprawozdania.

Jednostki samorządu terytorialnego sporządzają sprawozdanie Rb-NDS o nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego za IV kwartał 2014 r. na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Instrukcja do sporządzania sprawozdań została określona w załączniku nr 39 do tego rozporządzenia. Jak wynika z zapisów instrukcji do sprawozdania Rb-NDS, wykazane dochody w kolumnie „Wykonanie” powinny być zgodne z danymi wykazanymi w kolumnie „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)” sprawozdania z wykonania planu dochodów budżetowych Rb-27S. Z kolei wydatki „Wykonanie” powinny być zgodne z danymi ze sprawozdania z wykonania planu wydatków budżetowych Rb-28S. Różnica pomiędzy dochodami ogółem a wydatkami ogółem stanowi nadwyżkę lub deficyt budżetu.

Należy mieć na uwadze, że zgodnie z instrukcją dotyczącą wiersza „Inne źródła” przychodów ujmuje się tam źródła ujęte w uchwale budżetowej po zmianach, nieujęte w innych wierszach sprawozdania.

Otrzymana w roku 2014 część oświatowa subwencji ogólnej jednostki samorządu terytorialnego na rok 2015, mimo że była środkami na rachunku bankowym jednostki, nie mogła stanowić środków pieniężnych, które mogły zostać uruchomione na planowane wydatki czy też rozchody roku 2014. Część oświatowa subwencji, która wpłynęła w grudniu 2014 r., stanowi dochód roku 2015, tym samym nie mogła być wykazana w sprawozdaniu Rb-27S w kolumnie „Wykonanie”. Nie stanowi również przychodów roku 2014, w związku z tym nie było możliwości wykazania tych środków w wierszu D17 „Inne źródła”.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane