statystyki

Ordynacja podatkowa: Od dziś można walczyć o rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika

autor: Łukasz Zalewski16.03.2015, 07:30; Aktualizacja: 16.03.2015, 08:22

Rozpoczęło się zbieranie poparcia dla prezydenckiego projektu nowelizacji ordynacji podatkowej. Ma to zachęcić parlamentarzystów do szybszego uchwalenia zmiany.

– Nie zgadzamy się na dyktat fiskusa. Apelujemy do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego i prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz – uchwalcie przepisy proponowane przez prezydenta Komorowskiego jeszcze w tej kadencji parlamentu – to treść apelu Pracodawców RP.

Aby go poprzeć, wystarczy wejść na stronę PanstwoDlaObywateli.pl i oddać głos.

Akcja ma skłonić parlamentarzystów do szybkiego uchwalenia zmiany, której celem jest przyjęcie zasady rozstrzygania wątpliwości dotyczących prawa podatkowego na korzyść podatników.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Wieslaw(2015-03-16 09:35) Zgłoś naruszenie 00

  Pic do kwadratu aby do wyborów i później od nowa wszystko po staremu. Trzeba by wymienić całe klany postkomunistyczne w urzędach, prokuraturach,sądach.

  Odpowiedz
 • v(2015-03-17 10:18) Zgłoś naruszenie 00

  jedyne efekty działań Komorowskiego i pdobnych mu typów i cwaniaczków, to preferencje dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, ale nie wiem, czy prawdziwe i w jakim stopniu w 100%, bo za swoich rządów pozbawił większość ludzi takich możliwości, poza między innymi sobą.

  Odpowiedz
 • janek(2015-03-16 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  To jest tylko rozpaczliwa próba leczenia objawów choroby, jaką jest zły stan prawa materialnego, bo z tego wynikają wątpliwości i takie mnóstwo wydawanych interpretacji. Jeśli nie będzie gruntownej przebudowy całego systemu, w tym skrócenia, uproszczenia i doprecyzowania ustaw regulujących opodatkowanie VAT-e, PIT-em, CIT-em itd. to nic tak naprawdę się nie zmieni! Na dziś jest tak, że - mówiąc alegorycznie - ustawa podatkowa nakazuje podatnikowi zadzwonić, ale nie mówi, w którym to kościele! Natomiast obecne działania zmierzają do rozstrzygania na korzyść podatnika tych wątpliwości, albo do szybszego wydawania interpretacji w kwestii "dzwonienia". A czy nie lepiej byłoby po prostu doprecyzować stosowny przepis, żeby z niego wynikało, że podatnik ma np. zadzwonić w każdy czwartek między 12.00 a 13.00, 10 razy na dużej wieży kościoła pod wezwaniem Św. Jakuba w mieście X. Może wtedy tez byłyby wątpliwości, ale nie aż takie, jak dziś. Wydawanie interpretacji powinno być zarezerwowane dla spraw rzeczywiście trudnych, nietypowych, których ustawodawca nie był w stanie przewidzieć, a gross interpretacji wydaje się w sprawach bardzo typowych! Klucz do naprawy jest więc w prawie materialnym, a nie proceduralnym, chociaż pomysł rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika też trzeba pochwalić!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane