statystyki

Ordynacja podatkowa: Od dziś można walczyć o rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika

autor: Łukasz Zalewski16.03.2015, 07:30; Aktualizacja: 16.03.2015, 08:22

Rozpoczęło się zbieranie poparcia dla prezydenckiego projektu nowelizacji ordynacji podatkowej. Ma to zachęcić parlamentarzystów do szybszego uchwalenia zmiany.

– Nie zgadzamy się na dyktat fiskusa. Apelujemy do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego i prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz – uchwalcie przepisy proponowane przez prezydenta Komorowskiego jeszcze w tej kadencji parlamentu – to treść apelu Pracodawców RP.

Aby go poprzeć, wystarczy wejść na stronę PanstwoDlaObywateli.pl i oddać głos.

Akcja ma skłonić parlamentarzystów do szybkiego uchwalenia zmiany, której celem jest przyjęcie zasady rozstrzygania wątpliwości dotyczących prawa podatkowego na korzyść podatników.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Wieslaw(2015-03-16 09:35) Zgłoś naruszenie 00

  Pic do kwadratu aby do wyborów i później od nowa wszystko po staremu. Trzeba by wymienić całe klany postkomunistyczne w urzędach, prokuraturach,sądach.

  Odpowiedz
 • v(2015-03-17 10:18) Zgłoś naruszenie 00

  jedyne efekty działań Komorowskiego i pdobnych mu typów i cwaniaczków, to preferencje dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, ale nie wiem, czy prawdziwe i w jakim stopniu w 100%, bo za swoich rządów pozbawił większość ludzi takich możliwości, poza między innymi sobą.

  Odpowiedz
 • janek(2015-03-16 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  To jest tylko rozpaczliwa próba leczenia objawów choroby, jaką jest zły stan prawa materialnego, bo z tego wynikają wątpliwości i takie mnóstwo wydawanych interpretacji. Jeśli nie będzie gruntownej przebudowy całego systemu, w tym skrócenia, uproszczenia i doprecyzowania ustaw regulujących opodatkowanie VAT-e, PIT-em, CIT-em itd. to nic tak naprawdę się nie zmieni! Na dziś jest tak, że - mówiąc alegorycznie - ustawa podatkowa nakazuje podatnikowi zadzwonić, ale nie mówi, w którym to kościele! Natomiast obecne działania zmierzają do rozstrzygania na korzyść podatnika tych wątpliwości, albo do szybszego wydawania interpretacji w kwestii "dzwonienia". A czy nie lepiej byłoby po prostu doprecyzować stosowny przepis, żeby z niego wynikało, że podatnik ma np. zadzwonić w każdy czwartek między 12.00 a 13.00, 10 razy na dużej wieży kościoła pod wezwaniem Św. Jakuba w mieście X. Może wtedy tez byłyby wątpliwości, ale nie aż takie, jak dziś. Wydawanie interpretacji powinno być zarezerwowane dla spraw rzeczywiście trudnych, nietypowych, których ustawodawca nie był w stanie przewidzieć, a gross interpretacji wydaje się w sprawach bardzo typowych! Klucz do naprawy jest więc w prawie materialnym, a nie proceduralnym, chociaż pomysł rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika też trzeba pochwalić!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane