Ustanowienie przez córkę na rzecz matki nieodpłatnej służebności mieszkania jest nieopodatkowane, nawet jeżeli zięć tylko się na to zgodził, a sam nie jest stroną umowy – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to kobieta, która chce zawrzeć z córką – przed notariuszem – umowę nieodpłatnej służebności mieszkania. Służebność ma być ustanowiona na domu jednorodzinnym, którego wartość przekracza kwotę wolną od podatku dla nabywców z I grupy podatkowej (obecnie 10 434 zł). Nieruchomość należy do córki i jej męża, a małżonków łączy wspólność majątkowa. Mąż córki nie będzie stroną umowy, ale zaakceptuje ustanowienie służebności, co potwierdzi pisemne oświadczenie w formie notarialnej.
Kobieta chciała się upewnić, że nie zapłaci podatku od spadków i darowizn, ani nie musi zawiadamiać o tej transakcji urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy.
Dyrektor KIS to potwierdził. Wyjaśnił, że nie ma tu znaczenia pozostawanie przez córkę w związku małżeńskim (mąż jako zięć nie zalicza się do zerowej grupy, która uprawnia do zwolnienia z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn).
Przypomniał, że w świetle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda małżonka jest niezbędna dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności dokonanej przez drugiego małżonka, w przypadku gdy prowadzi ona do ustanowienia nieodpłatnej służebności mieszkania objętego wspólnością majątkową. Nie można jednak z tego wywodzić, że wyrażając zgodę, drugi z małżonków staje się również stroną tej czynności – stwierdził dyrektor KIS. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 9 listopada 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4015.120.2022.1.DR