statystyki

Na paragonie musi być nazwa usługi

autor: Agnieszka Pokojska12.03.2015, 16:00; Aktualizacja: 12.03.2015, 17:11
Jeżeli chodzi o nazwę usługi na paragonie, to przepisy wymagają, aby pozwalała na jednoznaczną jej identyfikację

Jeżeli chodzi o nazwę usługi na paragonie, to przepisy wymagają, aby pozwalała na jednoznaczną jej identyfikacjęźródło: ShutterStock

Jestem emerytowanym lekarzem i dorabiam sobie do emerytury, świadcząc usługi – pisze pan Krzysztof. – Od 1 marca musiałem założyć kasę fiskalną, żeby wystawiać indywidualnym pacjentom paragony. Jak szczegółowe powinny być umieszczone na nich nazwy – pyta czytelnik

Rzeczywiście, od marca wszyscy lekarze (w tym dentyści), którzy świadczą usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, musieli założyć kasy niezależnie od wysokości obrotu. Wymóg dotyczy też prawników, kosmetyczek i osób prowadzących serwisy samochodowe. W każdym z tych przypadków usługi wykonywane na rzecz indywidualnych klientów trzeba ewidencjonować w kasie nawet wtedy, gdy płatności będą dokonywane przelewem na rachunek bankowy.

Jeśli chodzi o lekarzy, ważne jest, kto faktycznie jest odbiorcą usługi. Medyk świadczący usługi tylko w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia nadal nie będzie musiał używać kasy. W takim przypadku usługodawcą jest fundusz, a pacjent podmiotem upoważnionym do skorzystania ze świadczeń, tj. odbierającym usługi. Lekarz nie uczestniczy w ich rozliczaniu. Podobnie jak wtedy, gdy medyk pracuje w przychodni, a pacjenci kupują usługi od niej, np. w formie abonamentu. Lekarze są wprawdzie wykonawcami świadczeń medycznych, ale nie stroną transakcji z pacjentami w rozumieniu przepisów o VAT.

Jeżeli chodzi o nazwę usługi na paragonie, to przepisy wymagają, aby pozwalała na jednoznaczną jej identyfikację. Z interpretacji ogólnej ministra finansów wydanej 12 września 2013 r. wynika m.in., że przy oznaczaniu towaru lub usługi można wykorzystywać nazewnictwo stosowane przy tworzeniu zasad odpłatności, a więc w praktyce – odwołać się do własnego cennika. Czytelnik nie pisze, jakie usługi świadczy, załóżmy jednak, że jest lekarzem stomatologiem. Nie może więc na paragonie umieścić nazwy usługa stomatologiczna, ale precyzyjną, np. usunięcie zęba, wypełnienie, scalling lub piaskowanie.

Do kwestii umieszczania nazw usług medycznych na paragonach fiskalnych odniósł się dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 28 listopada 2013 r. Dotyczy ona usług okulistycznych służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Za prawidłowe uznał nazwy: usługi medyczne w zakresie profilaktyki zdrowotnej, usługi medyczne w zakresie chirurgii okulistycznej, usługi medyczne leczenia zachowawczego gałki ocznej, pozostałe usługi medyczne – z rozszerzeniem: zabieg, leczenie jedno oko lub leczenie dwoje oczu. Wszystkim tym usługom można przyporządkować właściwą stawkę VAT, bez uszczegóławiania zastosowanych procedur medycznych, tj. z zachowaniem tajemnicy lekarskiej. Dyrektor IS przyznał, że nie ma konieczności rozszerzania opisu i podawania rodzaju wady wzroku. Zwrócił też uwagę, że stosowanie jednej nazwy do kilku świadczeń jest dozwolone również wtedy, gdy są one oferowane po różnych cenach – przy założeniu, że nie mają do nich zastosowania odrębne zasady opodatkowania (np. zwolnienie z podatku bądź opodatkowanie według właściwych, odmiennych stawek).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-03-12 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    Na paragonach firmy Orange - posługującej się słupem w temacie usługi internetowej - nie ma : kto , komu , za co i za jaki okres .
    Tak kombinują .
    A tzw. władza głupa pali , zwyczajowo .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane