Operatorzy portali internetowych będą przesyłać do KAS informacje o wartości sprzedaży sklepów funkcjonujących za ich pośrednictwem. Pierwsze sprawozdania mają dotyczyć przyszłego roku i być złożone w 2024 r.

Zakładający takie rozwiązanie projekt został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
- Projektowane przepisy nie przewidują wprowadzenia nowych podatków. Poszerzają jedynie dostępne źródła informacji o transakcjach - podkreśla Marcin Lachowicz, dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów, w odpowiedzi na pytanie DGP.
Przesłane przez operatorów dane skarbówka wykorzysta do analizy ryzyka. W ten sposób KAS chce dotrzeć do tych, którzy prowadzą niezarejestrowaną działalność gospodarczą i nie odprowadzają należnych podatków. Jeszcze w tym roku projekt ma przyjąć rząd i skierować go do Sejmu.

Nowe obowiązki sprawozdawcze dopiero za rok

Przypomnijmy, że konieczność nałożenia na platformy cyfrowe nowych obowiązków sprawozdawczych wynika z dyrektywy w zakresie wymiany i przekazywania danych podatkowych (DAC7). Wskazuje ona też termin wdrożenia zmian - pierwsze sprawozdania ustrukturyzowane (według określonej schemy) mają być przesyłane już za 2023 r., ale dopiero w 2024 r.
Portale internetowe będą więc miały około roku na przygotowanie się do nowych obowiązków. Przede wszystkim będą musiały dostosować obecne systemy do przesyłania danych w ustandaryzowanej formie, podobnie jak było w przypadku JPK.
- Raportowanie będzie odbywać się raz do roku, a obroty będą wykazywane w podziale na poszczególne okresy kwartalne - wyjaśnia Marcin Lachowicz.

Krajowa Administracja Skarbowa otrzyma dane o obrocie

Krajowa Administracja Skarbowa otrzyma informacje o wartości sprzedaży sklepów funkcjonujących na platformach cyfrowych, a także ich dane. Będzie to dotyczyło zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów będących rezydentami krajów UE. Jak jednak zapewnia resort, KAS nie będzie koncentrować się na tych, którzy wietrzą szafy i sprzedali np. 31 starych ubrań w ciągu roku (zob. wywiad „Fiskus łatwiej namierzy w sieci nieuczciwego sprzedawcę”, DGP nr 143/2022).
Celem przepisów jest pozyskanie informacji o osobach, które nie ujawniają całości dochodów osiąganych za pomocą internetu
Cel jest taki, aby pozyskiwać informacje o tych, którzy nie ujawniają w pełni osiąganych dochodów pochodzących np. z wynajmu nieruchomości przez platformy internetowe.
- Dyrektywa nie jest nakierowana na osoby fizyczne dokonujące sprzedaży majątku osobistego - tłumaczy Marcin Lachowicz.
dyrektor departamentu polityki podatkowej w MF przypomina, że jeśli ktoś nie prowadzi działalności gospodarczej i przez internet sprzedaje niepotrzebne rzeczy, to taka sprzedaż nie wywołuje skutków w podatku dochodowym, jeśli sprzedający kupił te przedmioty co najmniej pół roku wcześniej.

Wyłączenia z raportów o sprzedawcach

Portale nie będą musiały przekazywać danych o wszystkich sprzedawcach. Z raportowania będą wyłączeni ci, którzy dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów za pośrednictwem platformy i których wynagrodzenie nie przekroczyło 2 tys. euro rocznie (minimalny standard z dyrektywy).
Oznacza to, że informacja nie trafi do skarbówki, jeżeli zostaną spełnione oba te kryteria łącznie. W przeciwnym razie o sprzedawcy trzeba będzie poinformować w sprawozdaniu. Chodzi np. o sytuację, w której ktoś sprzeda jedną rzecz, ale o wartości 2,5 tys. euro, lub też zrobi 31 transakcji o łącznej wartości 1 tys. euro.
Do KAS nie trafią natomiast informacje o transakcjach dokonywanych przez podmioty rządowe, spółki notowane na giełdzie oraz podmioty z sektora wynajmu nieruchomości, jeżeli dokonały ponad 2 tys. transakcji najmu w danym okresie sprawozdawczym.

Do KAS będą raportować krajowe portale

Bezpośrednio do KAS będą raportować krajowe portale. Nie oznacza to jednak, że jeżeli firma sprzedaje towary lub usługi za pośrednictwem zagranicznych portali, które funkcjonują w Polsce (np. popularnych stron, na których można zamówić jedzenie z różnych restauracji do domu, zarezerwować hotel, kupić dowolną rzecz), to skarbówka nie dostanie o nich informacji.
W takich przypadkach portal będzie składał raporty w kraju, w którym mieści się siedziba operatora. Jeżeli zgłoszone informacje będą dotyczyły polskiego rezydenta, KAS je otrzyma w ramach wymiany informacji. ©℗
ikona lupy />
Nowe obowiązki i sprawozdawcze / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe
Etap legislacyjny
Projekt ustawy o podatkowych obowiązkach sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych - wpisany do rządowego wykazu prac legislacyjnych i programowych