statystyki

Podatek od sprzedaży firmowego majątku: Od 2015 roku płacimy za zbycie każdej rzeczy wykorzystywanej w działalności

autor: Mariusz Szulc09.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 09.03.2015, 09:05

Od 2015 r. opodatkowane jest każde zbycie rzeczy wykorzystywanej w działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia, czy była ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych ani kiedy została kupiona – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadała podatniczka, która przed 1 stycznia 2015 r. nie wprowadziła części składników majątku do ewidencji środków trwałych, ale wykorzystywała je w działalności gospodarczej. Gdyby sprzedała je w 2014 r., to nie zapłaciłaby podatku (zakładając, że od ich zakupu minęło pół roku). Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził bowiem w uchwale z 17 lutego 2014 r., że sprzedaż majątku nieujętego w ewidencji środków trwałych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej (sygn. akt II FPS 8/13).

Problem polegał na tym, że podatniczka zamierzała sprzedać je dopiero teraz, a od 1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja z 29 sierpnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328), która zmieniła art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT. Dziś wynika z niego, że sprzedaż majątku niewprowadzonego do ewidencji, lecz wykorzystywanego w działalności gospodarczej, musi być rozliczana jak przychód z działalności gospodarczej. Jedyną możliwością uniknięcia daniny jest wycofanie danego składnika z firmy, czyli przesunięcie go do majątku prywatnego, a następnie odczekanie sześciu lat. Dopiero po upływie tego okresu sprzedaż jest bez podatku. Wynika to z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy nowe, niekorzystne brzmienie przepisu dotyczy także majątku wykorzystywanego przed 1 stycznia 2015 r., czy tylko nabytego po 31 grudnia 2014 r.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sn(2015-03-11 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Roztrwonili wszystko w RP,SP , na nic nie ma , to się stosuje metodę zdzierania ostatniej koszuli, strzyżenia owieczek do skóry itp. Tak rządzą i chcą dalej ,strasząc PiSem. Co prawda ta partia też ma wykwity zła (hofmany i inne ,SKOKi wypływ kasy -przekręty !!!, ale to jest mniejsze zło. Jak będą źle rządzili to ich też potrzeba będzie wywalić!

    Odpowiedz
  • a(2015-03-11 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    niezależnie od tego orzeczenia i innych, ich aprobaty, czy dezaprobaty, „ciekawostka”: czy np. sędzia NSA prowadził kiedykolwiek działalność gospodarczą, poza tym o wszystkim może decydować, np. co zrobić z podatnikiem, a instytucje zus, podatku państwo stworzyło=sąd też, by „golić” ludzi (i lasy=płuca ziemii), min obywatela, w tym małych i średnich przedsiębiorców

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane