statystyki

Podatek od sprzedaży firmowego majątku: Od 2015 roku płacimy za zbycie każdej rzeczy wykorzystywanej w działalności

autor: Mariusz Szulc09.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 09.03.2015, 09:05

Od 2015 r. opodatkowane jest każde zbycie rzeczy wykorzystywanej w działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia, czy była ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych ani kiedy została kupiona – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadała podatniczka, która przed 1 stycznia 2015 r. nie wprowadziła części składników majątku do ewidencji środków trwałych, ale wykorzystywała je w działalności gospodarczej. Gdyby sprzedała je w 2014 r., to nie zapłaciłaby podatku (zakładając, że od ich zakupu minęło pół roku). Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził bowiem w uchwale z 17 lutego 2014 r., że sprzedaż majątku nieujętego w ewidencji środków trwałych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej (sygn. akt II FPS 8/13).

Problem polegał na tym, że podatniczka zamierzała sprzedać je dopiero teraz, a od 1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja z 29 sierpnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328), która zmieniła art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT. Dziś wynika z niego, że sprzedaż majątku niewprowadzonego do ewidencji, lecz wykorzystywanego w działalności gospodarczej, musi być rozliczana jak przychód z działalności gospodarczej. Jedyną możliwością uniknięcia daniny jest wycofanie danego składnika z firmy, czyli przesunięcie go do majątku prywatnego, a następnie odczekanie sześciu lat. Dopiero po upływie tego okresu sprzedaż jest bez podatku. Wynika to z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy nowe, niekorzystne brzmienie przepisu dotyczy także majątku wykorzystywanego przed 1 stycznia 2015 r., czy tylko nabytego po 31 grudnia 2014 r.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sn(2015-03-11 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Roztrwonili wszystko w RP,SP , na nic nie ma , to się stosuje metodę zdzierania ostatniej koszuli, strzyżenia owieczek do skóry itp. Tak rządzą i chcą dalej ,strasząc PiSem. Co prawda ta partia też ma wykwity zła (hofmany i inne ,SKOKi wypływ kasy -przekręty !!!, ale to jest mniejsze zło. Jak będą źle rządzili to ich też potrzeba będzie wywalić!

    Odpowiedz
  • a(2015-03-11 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    niezależnie od tego orzeczenia i innych, ich aprobaty, czy dezaprobaty, „ciekawostka”: czy np. sędzia NSA prowadził kiedykolwiek działalność gospodarczą, poza tym o wszystkim może decydować, np. co zrobić z podatnikiem, a instytucje zus, podatku państwo stworzyło=sąd też, by „golić” ludzi (i lasy=płuca ziemii), min obywatela, w tym małych i średnich przedsiębiorców

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane