Ukrytymi zyskami, od których trzeba odprowadzić ryczałt od dochodów spółek, są pożyczki dla podmiotów powiązanych wypłacone tylko po przejściu na estoński CIT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to spółka z o.o., która przed przejściem na ryczałt od dochodów spółek (estoński CIT) udzieli pożyczek podmiotom powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT. Pożyczone kwoty będą spłacane w czasie, gdy ona sama będzie już płacić ryczałt.
Spółka chciała się upewnić, że po zmianie formy opodatkowania nie będzie musiała płacić ryczałtu od udzielonych pożyczek, mimo że w tym czasie umowy te będą wciąż obowiązywać.
Potwierdził to dyrektor KIS. Przyznał wprawdzie, że zgodnie z art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT przez ukryte zyski rozumie się m.in. świadczenia pieniężne wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem jest podmiot powiązany. W szczególności są to pożyczki (kredyt) udzielone przez podatnika takiemu podmiotowi.
Zwrócił jednak uwagę na to, że podstawę opodatkowania ukrytych zysków ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku (art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT). Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał wypłaty, wydatku lub wykonał świadczenie (art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).
– Z treści powołanych przepisów wynika, że obowiązek zapłaty ryczałtu od dochodów spółek należy łączyć z momentem dokonania wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia – wyjaśnił dyrektor KIS.
Stwierdził zatem, że jeżeli spółka udzieli pożyczek podmiotom powiązanymi jeszcze przed wyborem ryczałtu, to nie będą one stanowić dochodu z tytułu ukrytych zysków. Tym samym nie będą one opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 13 października 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.594.2022.1.MS