Opłaty uiszczane przez spółkę estońską na rzecz podmiotu powiązanego nie są ukrytym zyskiem, jeżeli zostały ustalone na warunkach rynkowych – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o czynsz za najem nieruchomości.
Spytał o to przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który zamierza przekształcić ją w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta następnie wybrałaby opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, potocznie zwany estońskim CIT.
Problem wynikł z tego, że przedsiębiorca jest zarazem wspólnikiem spółki cywilnej, w której drugim wspólnikiem jest jego żona. Dotychczas, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca wynajmował od tej spółki m.in. pomieszczenia magazynowe i biurowe.
Po przekształceniu najem przejęłaby spółka z o.o., bo sama nie będzie posiadała nieruchomości (tak jak nie posiada ich sam przedsiębiorca). Spółka z o.o. będzie płacić spółce osobowej czynsz za wynajem oraz opłaty za media – na podstawie zużycia i faktur od dostawców.
Przedsiębiorca poinformował, że samo przekształcenie nie spowoduje zmian w sposobie wykorzystania nieruchomości, a czynsz najmu będzie skalkulowany na warunkach rynkowych, czyli na takich samych, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Mimo to wolał się upewnić, że czynsz ten nie będzie dochodem z ukrytych zysków, od którego spółka z o.o. musiałaby płacić estoński CIT.
Dyrektor KIS to potwierdził. Przypomniał, że ukrytym zyskiem w rozumieniu przepisów o ryczałcie od dochodów spółek jest m.in. nadwyżka wartości rynkowej transakcji, określona zgodnie z art. 11c ustawy o CIT (czyli zgodnie z przepisami o cenach transferowych), ponad ustaloną cenę tej transakcji. Tak wynika z art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT. To oznacza, że należy sprawdzić, czy transakcja między podmiotami powiązanymi spełnia warunki rynkowe – podkreślił organ. Przypomniał, że zgodnie z art. 11c podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Jeżeli zatem czynsz za najem płacony przez spółkę przekształconą na rzecz spółki osobowej powiązanej z udziałowcem będzie ustalony na zasadach rynkowych (tj. jego wysokość nie będzie przekraczać wartości transakcyjnych zawieranych w podobnych umowach pomiędzy podmiotami niepowiązanymi), to nie będzie on ukrytym zyskiem – potwierdził dyrektor KIS.
Zaznaczył, że analiza nie powinna się ograniczać do kwoty czynszu. Należy zbadać również to, czy w ogóle doszłoby do zawarcia danej transakcji między podmiotami niepowiązanymi. Jeśli jednak najem nieruchomości będzie niezbędny do prowadzenia podstawowej działalności spółki z o.o., a samo przekształcenie nie spowoduje zmian w sposobie wykorzystania nieruchomości ani w tytule uprawniającym do użytkowania, to opłacanie czynszu najmu na rzecz podmiotu powiązanego nie musi generować dochodów z ukrytych zysków, gdy tylko zostaną zachowane warunki rynkowe – podsumował organ. ©℗
Interpretacje indywidualne dyrektora KIS z 12 października 2022 r., sygn. 0111-KDIB1 -2.4010.460.2022.2.AW i 0111-KDIB1-2.4010.495.2022.2.DP