statystyki

Jak ująć zysk spółki komandytowej w księgach wspólnika

autor: Karolina Pawlak02.03.2015, 10:54; Aktualizacja: 02.03.2015, 11:06
Obliczenia

Obliczeniaźródło: ShutterStock

Spółka komandytowa jest wspólnikiem spółki komandytowej. Jak ująć przychody i koszty spółki komandytowej osiągnięte z tytułu udziałów w innej spółce komandytowej za poprzedni rok?

Nie ma prawnych przeszkód, aby spółka komandytowa była wspólnikiem innej spółki komandytowej. W księgach rachunkowych wspólnika udziały w spółce komandytowej ujmowane są jako inwestycje długoterminowe – długoterminowe aktywa finansowe. Najwłaściwszą metodą wyceny takich udziałów jest cena nabycia. Nie można zastosować wyceny na podstawie ceny rynkowej, ponieważ nie istnieje aktywny rynek – udziały takie nie podlegają notowaniom. Nie ma także możliwości okresowego ustalenia w inny wiarygodny sposób wartości godziwej. Zatem pozostaje cena nabycia pomniejszona o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

Zyski i straty z aktywów finansowych kształtują wynik operacji finansowych jednostki. Stanowi o tym art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, iż należny spółce komandytowej udział w zysku innej spółki komandytowej ujmuje się na koncie przychodów finansowych i prezentuje w rachunku zysków i strat w pozycji „Dywidendy i udziały w zyskach”.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane