statystyki

Jak ująć zysk spółki komandytowej w księgach wspólnika

autor: Karolina Pawlak02.03.2015, 10:54; Aktualizacja: 02.03.2015, 11:06
Obliczenia

Obliczeniaźródło: ShutterStock

Spółka komandytowa jest wspólnikiem spółki komandytowej. Jak ująć przychody i koszty spółki komandytowej osiągnięte z tytułu udziałów w innej spółce komandytowej za poprzedni rok?

Nie ma prawnych przeszkód, aby spółka komandytowa była wspólnikiem innej spółki komandytowej. W księgach rachunkowych wspólnika udziały w spółce komandytowej ujmowane są jako inwestycje długoterminowe – długoterminowe aktywa finansowe. Najwłaściwszą metodą wyceny takich udziałów jest cena nabycia. Nie można zastosować wyceny na podstawie ceny rynkowej, ponieważ nie istnieje aktywny rynek – udziały takie nie podlegają notowaniom. Nie ma także możliwości okresowego ustalenia w inny wiarygodny sposób wartości godziwej. Zatem pozostaje cena nabycia pomniejszona o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

Zyski i straty z aktywów finansowych kształtują wynik operacji finansowych jednostki. Stanowi o tym art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, iż należny spółce komandytowej udział w zysku innej spółki komandytowej ujmuje się na koncie przychodów finansowych i prezentuje w rachunku zysków i strat w pozycji „Dywidendy i udziały w zyskach”.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane